Menü
Sosyal Medya

Diyabet (Şeker Hastalığı) ve Göz

Diyabetli kişilerin vücutlarında, pankreas dokusundan salgılanan insülin üretim ve kullanımında sorun vardır. Dolayısıyla, diyabetli kişiler aldıkları besindeki şekeri yeterince kullanamazlar. Bu da, kanda şeker miktarının artmasına yani hiperglisemiye yol açar.

Kandaki şeker miktarının devamlı yüksek olması böbrek yetmezliği, kalp-damar hastalığı ve körlük gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Dünyada, her on saniyede bir kişi diyabete bağlı bir nedenden dolayı hayatını kaybetmektedir. Diyabet, gelişmiş ülkelerde, erişkinlerde görme azalması ve kaybının en önemli nedenlerinden biridir.

Diyabetli Kişilerde Görme Neden Azalmaktadır?

şeker hastalığı ve göz, diyabet ve göz, en iyi göz doktoru
Diyabetli bir gözde görme merkezinde ödem, kanamalar ve yağ birikimleri

Diyabet, gözün arka bölümünde görme işleminde çok önemli bir yeri olan retina tabakasındaki (ağ tabaka) damarlara hasar verir. Retina tabakasının tutulmasına diabetik retinopati denir. Retina damarlarında oluşan hasar, makulada (görme merkezi) ödeme (su toplanması) yol açarak yavaş ve ilerleyici bir şekilde görmeyi azaltabilir. Bunun dışında, göz içersine kanama yaparak ani görme kayıplarına yol açabilir. Ayrıca, retina tabakasına verdiği hasar dışında, erken yaşlarda katarakt oluşumuna ve görmenin azalmasına yol açabilir.

Şeker Hastalığı Gözün Başka Bölümlerinde de Hasar Oluşturabilir Mi?

Görme sinirini tutarak görme azalmasına yol açabilir. Glokom dediğimiz göz tansiyonu artışına yol açabilir. Ayrıca, kafa sinirlerini tutarak göz kaslarının felcine yol açabilir.

Diyabetli Kişiler Hastalığın Gözlerine Vurduğunu Nasıl Anlarlar?

Diyabetli kişiler genellikle görmeleri azaldığında göz doktoruna muayeneye gitmektedirler. Ancak, unutulmamalıdır ki gözdeki hasar başladığında hastaların hiçbir şikayeti olmayabilir. Bu da, diyabetli kişilerin göz şikayetleri başlamadan göz doktoruna gitmelerinin ve doktorun tavsiye ettiği sıklıkta düzenli takip edilmelerinin önemini göstermektedir. Buluğ çağı, gebelik, katarakt ameliyatından sonra, insülin kullanımına geçiş gibi dönemlerde muayeneler daha sık yapılmaktadır. Hastaların kan şeker düzeyleri çok iyi kontrol altında tutulsa bile, retina muayeneleri mutlaka yapılmalıdır. Erken safhada yakalanan hastaların tedavilerinde daha başarılı olmaktayız.

Diyabete Bağlı Göz Hastalığı Oluşumunda Rol Oynayan Risk Faktörleri Nelerdir?

En önemli risk faktörü diyabetin süresidir. Hastalığın süresi arttıkça, hastalığın retina tabakasına verdiği hasar riski artmakta ve görme azalmaktadır. Kan şekerinin iyi kontrol edilememesi de hastalığın gelişimine ve ilerlemesine yol açmaktadır. Özellikle glikolize hemoglobin (HbA1c) düzeyinin artması diyabetin göze hasar verme riskini artırmaktadır. Hipertansiyonun kontrol altına alınamaması, kan yağlarının (kolesterol, trigliserid) yüksekliği, sigara içimi, gebelik ve böbrek hastalığı da hastalığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Hangi Tetkikleri Yapmaktayız?

En sık kullandığımız tetkikler retina anjiografisi ve OCT ’dir (Optik Koherenz Tomografi). Bu tetkikler retina hastalıklarının tanı ve tedavisinde uygulanmaktadır. Retina anjiografisinde, koldaki toplardamardan boya verilerek gözün filmleri çekilir. Retina damar yapısını incelememizi sağlar. İşlem sırasında bazen bulantı olabilir. Ayrıca, 1-2 gün boyunca hastanın cilt rengi sararır ve idrar rengi koyulaşır. OCT’ de herhangi bir madde verilmeden gözün filmleri çekilir. Retina tabakasını ince kesitler halinde incelememizi sağlar.

Diyabetik Retinopatide Ne Gibi Tedaviler Uygulanmaktadır?

Göze yönelik sorunların tedavisiyle beraber kan şeker seviyesinin iyi kontrolü gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin sıkı kontrolü diyabete bağlı komplikasyon gelişme riskini azaltır ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, ancak durdurmaz. Yüksek kan basıncı ve artmış kan yağlarının kontrolü de çok önemlidir. Bu risk faktörleri iyi bir şekilde kontrol altına alındığında, göze uygulanan tedavinin sonuçları daha iyi olmaktadır.

şeker hastalığı ve göz, diyabet ve göz, en iyi göz doktoru
Lazer tedavisi

Diyabete bağlı retina tabakasındaki hasar için göze en sık uygulanan tedavi, son yıllara kadar lazerdi. Günümüzde ise, göz içi enjeksiyonlardır. Diyabetli kişiler göz doktoruna ne kadar erken başvururlarsa lazer ile elde edilen başarı oranı o kadar artmaktadır. Lazer tedavisi ile göz içersine kanama, glokom, görme merkezinde ödem (makula ödemi) oluşumu gibi komplikasyonların gelişimi ve ilerlemesi engellenmeye çalışılmaktadır. Görme merkezinde oluşan ödemi gidermek için yapılan lazerde tekrar tedaviler gerekebilmektedir. Bu tedaviyle hastaların görmelerinin azalması durdurulmaya çalışılmaktadır.

Diyabetli kişilerin gözlerinde yeni anormal damarlar oluşabilmektedir. Bunlar göz içersine kanamakta ve glokoma yol açarak körlükle sonuçlanmaktadır. Lazer tedavisi, glokom ve göz içersine olabilecek bir kanama riskini etkin bir şekilde azaltmaktadır. Bu olgularda, çevre retinaya yoğun lazer tedavisi yapıldığından, tedaviden sonra görmede azalma olabilir ama sıklıkla bir süre sonra eski düzeyine döner. Ayrıca, görme alanı daralabilir, renkli görme ve karanlık uyumu kötüleşebilir.

Göz içersine kanama oluşursa ve belli bir süre içinde kendiliğinden açılmazsa vitrektomi ameliyatı ile göz içersindeki kanama ve kanamaya yol açan yapılar gözden temizlenmektedir. Son yıllarda, cerrahi aletlerin teknolojik gelişmesine paralel olarak ameliyat sonrası elde ettiğimiz sonuçlar daha da yüz güldürücü olmuştur. Ameliyat sonrası elde edilecek görme düzeyi, diyabetin retina ve görme sinirinde oluşturduğu hasara bağlı olarak değişmektedir ve ancak ameliyattan sonra belirlenebilir.

Yeni Gelişmeler Var Mı?

şeker hastalığı ve göz, diyabet ve göz, en iyi göz doktoru
Göz içine ilaç enjeksiyonu

Görme merkezinde ödemi (makula ödemi) olan ve görmesi azalan hastalara göz içersine özel ilaçlar enjekte etmekteyiz. Bu ilaçlar kortizon ya da anti-VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ilaçlar içermektedir. Yapılan birçok çalışmada bu ilaçlarla iyi sonuçlar alındığı gösterilmiştir. Ancak, en büyük dezavantajı belli bir süre sonra etkilerini kaybetmeleri ve tekrarlanma gereksinimidir. Ayrıca, özellikle kortizon bazen göz içi basınç yükselmesi ve katarakt oluşumuna yol açabilmektedir. Nadiren bu enjeksiyonlardan sonra enfeksiyon oluşabilmektedir. Günümüzde, dünyada en sık anti-VEGF ilaçlar kullanılmaktadır.

Ağızdan alınan ilaçlarla diyabetin göze verdiği hasarı azaltmaya yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu tedavilere cevap vermeyen ve bazı özel olgularda vitrektomi ameliyatını uygulamaktayız. Uygun gözlerde, vitrektomi ile başarılı sonuçlar alındığı çalışmalarda bildirilmiştir.

Yorumlar
Bu yazı hakkında 20 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:42 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • İlkay karatepe
  25.12.16 1:22 pm
  Diyabete bağlı dirençli makuls ödeminde uzun süredir ıvg olan kardeşime hiç bir iğne kar etmedi ödemde kesinlikle küçülme yok en son ozurdex yaptıkar 1.6 sağ 1,6 sol gözde görme var ha1c 6-7 yaş 34 tip 1 diyabet yeni bir tedavi yöntemi varmı
 • szgn
  25.03.17 1:25 pm
  Merhaba benim annem 49 yasinda Şekere bağlı olarak göz arkasında ki hücre kaybı oluşmuş acaba retina nakli gibi bir durum varmıdır bilgi verirseniz seviniriz
 • gül ates
  18.06.17 7:56 pm
  Annemin 3 yıl önce sol gözde kanama ve görme kaybı oldu kortizonlu ilaçlarla tedavi yapılsa iki ay sonrada sağ gözde aynı durum yaşandı ama sağ göze müdahele yapılmadı katarakt ameliyatı sadece Annem şimdi yüzde on görüyor napmalıyız hocam
 • Kamile
  08.09.17 11:11 am
  Tip 1im 35 yasindayim 2007 denberi 100 den fazla igne oldum odem birazkuculuyor sonra gene eski haline geliyor ozurdex oldum buyil iki kere 10 yillikodem yok oldu ama 3-ayda geri geldi.ha1c 6.5. Gormemgiderek dustu.tibben yapilacak baska birsey varmi
 • Adem Yıldırım
  09.10.17 5:31 pm
  İyi günler . Babam şeker hastası ve bir gözü %90 oranında görmüyor . Gittiğimiz doktorlar başarılı bir tedavi olmayacağını söylüyorlar. Bu konuda siz neler söyleyebilirsiniz.
 • Gülcan Kaya
  30.01.18 7:15 pm

  Merhaba. Babam 51 yaşında ve otuzlu yaşlarının başından itibaren şeker hastalığı var. Şeker hastalığına bağlı olarak gözlerinde kanamalar meydana geldi Ankara’da ulucunlar göz hastanesinde lazer tedavisi tamamlandı. Fakat kanamalar çok kısa süre içerisinde yeniden başladı. Şu an sol gözüne beyaz bir perde indiğini söylüyor aynı zamanda sağ gözünde de görme oranı yüzde 40 a düştü. Sizden ricam Ankara’da devlet hastanelerinde güvendiğiniz bu durumu maksimum düzeyde onarabilecek herhangi bir doktor arkadaşınız var mıdır? İlginiz için şimdiden teşekkürler. Sevgiler.

 • Güllüdayi
  20.03.18 5:09 pm

  Merhaba hocam tip 2 diyabet hastasiyım şeker gözüme vurmuş küçük kanamalar oluyor 2 yıl önce lazerle yakmışlardı başka yerden tekrar kanama var diyorlar .böyle devamlı lazerle yaktırmak zararlımı.? görmemde veya herhangi bir sorun yok şekerimde normallerde tsk ederim şimdiden vereceginiz cevap için

 • tugce kantarcioglu
  11.04.18 11:43 am

  Merhaba kontrol altında olan 20 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım. Sağ gözüm -8,00 sol gözüm -8,50 miyop. Lazer ile sıfırlanabilmesi mümkün mü?

 • 6969
  30.04.18 7:12 pm

  İyi günler bende şeker var mı bilmiyorum ama 1 haftadır sol gözümde arada bir bulanıklık uçuşan nesneler gibi şekiller oluyo hiç gitmiyo nedeni şekerle alakalı mıdır. Bugün göz doktoruna gittim. Göz tansiyonundan şüphelendi ama yok o çok şükür. Krem bi de damla verdi ama onlarda bakteriyel enfeksiyon için yazıyo internetten baktım bende olan belirtiler yazmıyo neden kaynaklı olabilir acaba ?

 • KENAN
  27.08.18 1:20 pm

  merhaba 1 yıl önce lazer operasyonu geçirdim ilk 6 ay çok iyi gördüm şeker hastasıyım ve dewamlı kontrol ediyorum. 6 ay sonunda gözlerimde ışık çakmaları saç kılları ve uçuşan cisimler olmaya başladı... ve şuanda gündüze çok duyarlı gözlerim gundüz her yer silik görüyorum ve parlak bi şekilde düzgün göremiyorum .

 • TUBA
  28.08.18 11:45 am

  iyi günler hocam. babam 55 yaşında tek gözünde kayma var ve çift görüyor. ayrıca şeker ve tansiyon hastası. göz doktoruna götürdük nörolojinin görmesi gerektiği söylendi. şimdi nöroloji kontrolünde hastanede yatıyor. şekere bağlı göz felci olduğu ve beyin damarlarında pıhtılaşma olduğu söylendi.sırtından sıvı alındı. bi hafta sonra serum takıldı ve kan sulandırma tedavısı yapılıyor.. düzenli olarak şekeri ve tansiyonu ölçülüyor. yalnız bir sonuca varamadık. tekrar göz doktoruna mı başvurmam gerekiyor ?

 • Halil Ibrahim Çakır
  15.10.18 10:09 pm

  Merhaba babam 10 yildir diabet hastası su an 55 yasinda. Her iki gozde de kanama olduğundan dolayı lazer olması gerektiği söylenmiş. Bu lazer ameliyati riskli bir ameliyat mi yoksa riski olmayan bir amleyat mi.

 • Yusuf
  15.10.18 3:05 pm

  Merhaba babam şeker hastası gözü kanama yaptı 5 defa gözüne iğne yapıldı faydası dokunmadı gözü şu anda bulanık şekilde görüyor ameliyat olursa eğer düzelir mi

 • Ramazan
  13.10.18 12:33 am

  Doktor bey sizlere önce verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum ve annemde diyabetik şeker hastalığından dolayı göz içi kanaması ödem oluşumu ve göz tansiyonu hastalıkları mevcut lazer tedavisi ve iğne tedavileri oldu çok kez ve görme kaybı yüzde 5 e düştü 2 gözündede ve psikolojik olarak çok etkilendi normal olarak bizleride çok derinden üzüyor bu durum sorum başka tedavi yöntemleriyle görmeyi iyileştirmenin bir yolu varmı veya nakil söz konusu olabiliyormu aydınlatırsanız çok mutlu olurum cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum çok sağolun

 • Erdem
  24.10.18 7:44 pm

  Benim annem yillardir seker hastasi son 5 yıldır ankara gazi universitesi goz bölümünde seker den dolayı gözlerine her ay odem var diye kotizonlu iğne yapılıyor. belli bir zamanda lazer ve katarakt ameliyati oldu. Sağ goz %15 sol % 20 civarı görme kaldığını soylediler bu iğneler ve lazer olsun katarakt olsun annemin psikolojisini bozdu. Başka bir alternatif yöntem var mi ? Yada ankara da tanıdığınız bir goz hocası var mi ? Bu hastane anneme başka tedavi uygulamadı, görme değerlerini temelli kaybetmekten korkuyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz.

 • Nihan Tuna
  22.01.19 5:37 pm

  Tip 1 diyabet hastasıyım . Geçen ay Ozurdex iğne oldum ve arkasından katrakt ameliyatı oldum. Henüz 2 hafta geçti bulanık görüyorum görme %30 du doktor ameliyat sonrasında ertesi gün %70 dedi. ne zaman net görmeye başlayabilirim. İğneden önceki günde laser yaptı. Katrakt dan sonra kullanılan damlalar da bulanıklık yapar mı? Bu tedavinin etkili olma yüzdesi nedir?

 • Ahmet doğan
  26.12.18 9:26 pm

  İyi günler hocam babam yaklaşık 5 senedir şeker hastası son 2 haftadır git giden daha fazla görme kaybı olduğunu söyledi 3gün önce birden bire perde indiğini sisli gördüğünü ve seçemediğini söyledi doktora gittiğimizde bir gözünün %20 diğer gözünün %30 gördüğü söylendi daha önce bir defa iğne olduğunda etkisini görmüştü şimdi gözün retina kısmına yakın yerlerde çok fazla ödem oluştuğunu söyledi ve sisli gören gözünde katarak olduğunu söyledi yarın ameliyata girecek gözünde oluşan sis ve görme kaybı düzelir mi hocam ilgilendiğiniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 • Ali
  23.12.18 2:56 am

  Benim Annem seker hastasi hem Diyabet hemde bronsit felan da var insulin vuruluyor ayaklari bazen Agriyor ve cok su hissi oluyor kalp be gogus agrisi da oluyor Arada seker hastaligi care Yokmu birsey olur diye korkuyom Gerci Kontrol altinda .

 • Burak
  18.12.18 3:52 pm

  Hocam merhabalar. 18 senedir tip 1 diabet hastasiyim göz içine mercek şeker hastalarina uygulanabilirmi? Saygilar...

Yazıya Yorum Ekleyin