Menü
Sosyal Medya

Retina Damar (Ven) Tıkanıklığı

Retina ven (toplardamar) tıkanıklığının 2 tipi vardır;
1

Retina ven (toplardamar) dal tıkanıklığı

Retinadaki toplardamarlardan bir bölümünün tıkanması sonucu gelişir.

Retina ven (toplardamar) dal tıkanıklığı, Santral retina ven (ana toplardamar) tıkanıklığı
Retina toplardamarının bir bölümünün
tıkanıklığı. Tıkanan retina damarının
gerisinde oluşan kanamalar ve
sıvı toplanması görülmektedir.
2

Santral retina ven (ana toplardamar) tıkanıklığı

Retina ana toplardamarı retinadaki tüm kanı toplayan bir damardır ve görme sinirinde yerleşmiştir.

Retina ven (toplardamar) dal tıkanıklığı, Santral retina ven (ana toplardamar) tıkanıklığı
Retina ana toplardamar tıkanıklığı.
Tüm retinada kanamalar ve
sıvı toplanması görülmektedir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Ani görme azalması ile kendini belli eder. Hastalığın tuttuğu damara ve yol açtığı komplikasyonlara bağlı olarak görmede minimal bir azalma olabileceği gibi çok ciddi görme kayıplarıyla da karşımıza çıkabilir.

Retina damar (ven) tıkanıklığını oluşumunda rol oynayan risk faktörleri nelerdir?

Yaşlanma (en sık 60 lı 70 li yaşlarda gözlenir), sigara içme, yüksek kan basıncı, şeker hastalığı (diyabet), glokom (göz içi basınç artışı) ve çeşitli kan hastalıkları bu hastalığın oluşumunda rol oynayabilir.

Hangi retina tetkiklerini yapmaktayız?

Retina anjiyografisi ve OCT (Optik Koherenz Tomografi) bu hastalıkta en sık kullandığımız retina teşhis testleridir. Bu testlerle makula ödemi (görme merkezinde sıvı birikmesi) saptanır ve hangi tedaviyi uygulayacağımıza karar verilir.

Retina ven tıkanıklığında ne tedavi uyguluyoruz?

Eğer retina toplardamarının bir bölümü (ven dal) tıkanmışsa ve görme merkezinde sıvı toplanması (makula ödemi) mevcut ise lazer, göz içine kortizon veya anti-VEGF tedavisi uygulayabiliriz. Hangi tedaviyi uygulayacağımız hastanın göz dibi bulgularına, retina anjiyografisi ve OCT sonuçlarına göre değişmektedir.

Hem santral retina hem de retina ven dal tıkanıklığında, göz içinde yeni anormal damarlanmalar oluşmuşsa bunlarının göz içine kanamasını engellemek için mutlaka lazer tedavisi yapmak gereklidir.

Santral retinal ven (ana toplardamar) tıkanıklığında, görme merkezinde sıvı toplanması varsa göz içine kortizon ya da anti-VEGF ilaçlar uygulamaktayız.

Retina ven (toplardamar) dal tıkanıklığı, Santral retina ven (ana toplardamar) tıkanıklığı
Retina damar tıkanıklığına
bağlı maküla ödemi
(görme merkezinde sıvı toplanması)
Yorumlar
Bu yazı hakkında 41 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:49 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • İBRAHİM HALİL TELEK
  29.11.16 5:13 pm
  hocam ben 2012 yılında santral ven tıkanıklığı yaşadım şu an halen odak noktadayı buzlu görüyorum (kısacası göremiyorum) bunun bir tedavisi varmıdır acaba ? yaş 31
 • bülent şahin
  08.12.16 1:39 pm
  Hocam babam börek taşı nedeniyle ameliyat oldu.ancak ameliyat sonrasında görme kaybı yaşadı.çevresini bulanık ve karaltı olarak görmektedir.yüksek tansiyonda mevcuttur.emar sonucunda gözde damar tıkanıklığı söylendi.tedavisi mümkün mü?
 • sevgi çetin
  18.01.17 3:03 pm
  Sayin dr ateş yanyali optik noropati geçirdim sag gözümde görmede azallma var tedavi imkani varmı cevaplarsaniz sevinirim
 • Şahin
  02.02.17 8:15 pm
  İyi akşamlar, 2,5-3 yaşlarında yeğenim var, 1 yaşından itibaren tek gözüne, göz tembelliği teşhisi konuldu ve şaşılık var. Gözük kullandı faydası olmamış, dün yapılan muayene sonucunda damar tıkanıklığı olduğu söylendi ve görme kaybı varmış.(Giresun)
 • DERya
  15.02.17 12:04 am
  Mrb benim ablam uzun zaman önce şaşılık ameliyatı oldu fakat sol gözünün damarını fazla kestikleri için sol gözünde kayma var.bunun için bir tıbbi yöntem var mıdır cevabınızı bekliyorum teşekkürler.
 • ebru aydoğmuş
  23.02.17 1:26 pm
  hocam 3 hafta önce akşam bir şeyim yoktu sabah kalktım sağ gözüm görmüyor.oksijen tedavisi aldım 19 sean ufak bir delikten çok az görüyorum retina damar tıkanıklığı dediler 38 yaşındayım bana yardımcı olun lütfen
 • hatice öğün
  27.02.17 3:22 pm
  Hocam merhaba.annemde yeni gelişen ani görme kaybı oldu.katarakt diye düşünülüp ameliyat oldu.ancak görmede bir değişim olmadı.2 ayrı doktor yorumu: göz damarı tıkalı.yapılabilecek birşey var mı?
 • hatice öğün
  27.02.17 3:29 pm
  Annem de carotis damar tıkanıklığı mevcut görme kaybı buna bağlı dendi.yorumunuz nedir?
 • Fusun Ordukiran
  30.04.17 2:43 am
  Hocam,babam yurt disinda Katarakt ameliyati oldu.1 ay sikinti yokken ilk once ameliyat oldugu gozu sonrasinda da diger gozu bir anda gorme yetisini kaybetti. Goz tansiyonu teshisi konulmus ve sakaklarda bulunan Damarlarda yogun iltihap var denmis.
 • Sefa KILIÇ
  17.04.17 1:05 pm
  Hocam Merhaba Annem 1950 doğumlu. geçtiğimiz hafta sabah saatlerinde ani görme kaybı yaşamış, aynı gün öğleden sonra tekrarlamış. Muayene sonrası Retinal Vasküler tıkanıklık tanısı kondu. Tedavi ile ilgili yorumunuz nedir.tşk
 • Naz
  18.05.17 2:33 pm
  Merhabalar , Benim annem sarı nokta hastası ( yaşa bağlı makula) şu anda %5 oranında görmektedir. Bir çok doktora gittik fakat görebilme şansının olmayacağını söylediler . Annem için gerçektende yapılacak bir tedavi Yok mudur bunu sormak istiyorum.
 • yusuf
  23.05.17 6:44 pm
  Merhaba hocam babam 2009 yilinda sag gozunde kararma oldu doktora goturduk lazere gonderdi fakat oda sonuc vermedi bulanik goruyor dun yine goturduk damarlar kurumus dediler gec kalindigini soyluyorlar bi tedavisi varmi tesekkurler
 • aybiçe acar
  26.06.17 9:21 pm
  25 yasnda 3 gun bi kac saatlik gorme kayiplari yasadim ve bi anda gormem tamamen gitti.doktor ven kòk tikanikligi dedi ve gorme oranim%10 du.%90lik kayip vardi.igne tedavisine basladi.6 seansin 3.Seansnda odem gtti diye tedavi bitti.kusurkaldi.
 • Eren
  23.08.17 11:19 pm
  Hocam merhaba.yaklaşık dört gündür sol gözümde bulanık görme ve göz kırptığım zamanlarda (her kırpmada değil) gri renkte içi dolu daire beliriyor gözümün önünde.oluşmadan önceki gün cialis kullanmıştım.tedavisi nedir?
 • selçuk
  21.09.17 1:13 am
  hocam iki ay önce annemin gözunde aniden bulanuklaşma ve kararma oldu doktora götürdük kan pıhtısı ana damarı tıkamış ve göz arkasında kanama oluşduğu söylendi gözünden kayseride iğne filan vurdular biraz görmesi acılmiş ama hala bulanık diyor
 • Kenan, Dd
  04.01.18 7:54 pm

  Mrb. Ben. 53 yaşında. Göz kontrolu sırasında sarınokdayla. Tanışdım. Sağ göz. Yaş tip. Tanı. 3yıldır. 9 adet lucatus. 5adet Eyla. Ve bir. Soğuk. Lazer yapıldı.. İlk başladığımda. Görmem. İyiyken şu. An yüzde. 50 ye düştü., sol. Gözüm. Güzel. İğneler bir faydası olmadı. Gibi doktorum bile seminerlerde bunu gündeme getireceğim dedi.. Başka tedavi yöntemi varımdır ne yapmalıyım. Sigara. Alkol. Yok spor yürüyüş var ek vitaminler kullanıyorum, tşklr tavsiyelerinizi bekliyorum.

 • Bahar
  05.01.18 6:55 pm

  İki gözümdede retina yırtık 3 sene oluyo şu an 53 yaşındayım Ayda bir kontrole gitmemi söyledi hastahane bunun bi tedavisi varmıdır Göz tansiyonum yüksek şekerde var Napabiliriz?

 • Turan
  05.11.17 10:22 pm

  Hocam.Kardeşimde aniden sağ gözde önce bulanık görme sonra göz tamamen görmedi.Santral Retina Arter Tıkanıklığı ,makulada ödem olduğunu söylediler.Hiberbarik oksijen tedavisi yapılyor.Göz içi iğne yapılsa nasıl olur?Süreç nasıl olur?

 • Merve
  09.01.18 4:57 am

  Hocam dedem 86 yaşında gittigimiz doktorlar göz damarlarında tıkanıklık olduğunu söylüyor ayrıca göz tansiyonu ve katarakta var bundan dolayı görme kaybı yaşamaya başladı bunun için nerelere basvurmamiz gerekir şuan o kadar kötü ki aklı dengesini kaybedecek derecede bize bir yardımcı olurmusnz.simdiden teşekkürler

 • Meral
  04.02.18 3:10 pm

  Hocam 4 yıl önce annemde ven dal tıkanıklığına bağlı kanama oldu. Şu anda 3 ayda bir göziçi iğne yapılıyor. Aynı zamanda iğneler nedeniyle kataraktta oluştu. Doktoru iğne aralarını uzatmak için lazer yapmayı önerdi. Ancak annem lazer sonrası katarakt ameliyatı zararı olabilir diye korkuyor. Lazer sonrasında katarak ameliyatı riskli midir? Lazer ameliyatı yapıldıktan sonra katarakt ameliyatı için beklenmesi gereken belli bir süre var mıdır? Zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler.

 • Celal
  16.04.18 5:21 am

  Hocam babamin sag gözünün damari kurumaya baslamis ciddi sekilde görme kaybi olustu bunun tedavisi varmi ? tesekkurler

 • Ferhat
  11.05.18 4:38 pm

  Hocam merhaba.babamin rahatsizligi ven tikanikligi.gözün bir tanesi görmüyordu şimdi diger göz de ayni şekilde günden güne görme azaliyor.doktorlar bekliyecez diyor ama arayış içindeyiz varmi bir çözüm hocam?

 • Erhan
  16.07.18 4:25 am

  Merhaba benim gozumde kuruluk var bu nedenle goz içinde anormal damarlanmalar var biraz belirgin sicakta ve güneşte cok daha fazla belirgin oluyor arastiriyorum ama tedavisini bulamadim var mi acaba yardimci olur musunuz

 • Nalan özer
  14.08.18 8:58 pm

  Merhaba hocam 10 gün önce babamin sağ gözüne pıhtı atmis temporal arter teşhisi kondu oksijen tedavisi alıyoruz 8.seansımiz her gün 2 saat ayrıca 5 kez damardan kortizon aldik şimdi ilaca devam ediyor göz doktoruna gittik fakat sadece kornea nakli olabilir diyor hala göremiyor biz bu tedavilerden bir sonuç alırmışız ne yapmamız gerekiyor nereye gitmemiz gerekiyor noroloji ve romatoloji de takip ediyor babam 73 yaşında fiziksel olarak çöktü içine kapandı bizler de çok üzülüyoruz doktor doktor gezelimmi bize bir çare lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Sahin
  17.09.18 8:40 pm

  Slm hocam eşimde tip1 şeker hastalığı var gözdeki sinirlerin soluk olması sebebiyle az görüyo bunun bi çaresi varmi ne yapmak gerek tsk

 • Ela
  12.09.18 9:36 pm

  3 gün önce sağ gözümde aniden bir bulanma oldu sanki önünde bi perde varmış gibi nesneleri net görmemi engelliyor doktora gittim kardiyoloji ve dahiyiyeye gönderdi tahlillerim ve ekg de bişey çıkmadı doktor gözün de hafif bi tıkanıklık oluşmuş o yüzden dedi ilaç vermedi bugünde sanki bi küçük su damlası var tv yi azacak izleyince hemen bulanıyo sulanacak gibi oluyor ne yapmam gerekir tekrardan doktora gitmeliyim mi yoksa geçer mi nedenleri neler olabilir yardımcı olursanız çook sevinirim

 • turna
  09.09.18 3:13 am

  hocam merhaba benim kardeşim 2004 yılında Ankara numune hastanesi nurölöki bölümünde 3 ay süre ile yatarak tedavi gördü tanı püsüdö tümör denildi bu tümör kılcal damar tıkanıklığı na yol açmış öyle denildi.şu an yüzde 75 görme kaybı var tedavisi mümkünmü cevap verirseniz çok mutlu olurum Saygılar

 • ALAATDİN
  21.09.18 4:55 pm

  hocam merhaba annem 2 ay önce katatekt ameliyatı oldu ameliyatdan sonra görmesi düzelmedi tekrar doktora götürdük ameliyat sırasında yüksek tansiyon dan dolayı göz damarlarında tıkanma olduğunu söyledi bir göz damlası verdi kullan 1 ay sonra tekrar kontrole gel dedi bu tıkanmanın tedavisi varmı vakit kaybetmeden ne yapmamızı öneririsiniz,teşekür ederim

 • Duygu
  26.11.18 6:31 am

  Hocam iyi günler. Ben 15 yaşındayım ve 5.25-5.75 numara miyop gözlük kullanıyorum (7 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum). Telefon, bilgisayar vb. bakmasam bile derecem her sene arttı. Şimdi son 3-4 aydır uzun süre ders çalıştığım zaman ya da uzun süre oturduğum zaman kalkınca gözümde geçici olarak 2-3 saniyelik görme kaybı ve baş dönmesi oluyor. Birkaç gün öncesine kadar bu durumun normal olduğunu düşündüm ama biraz araştırdığımda daha ciddi şeyler olabileceği yazıyordu. Ayrıca bazen gözümün önünde bir şeyler uçuşuyor (bu her insanda olur, bende de vardı ama bu son 1 aydır çok fazla arttı). Ayrıca gözlerimde çok fazla damar gözüküyor. Sizce bu neye işaret olabilir?

 • Mehmet
  16.11.18 8:31 pm

  Hocam merhaba. Babam 79 yaşında bir kaç yıldır ileri derecede bulanık görme şikayeti vardı. Son bir yıldır da şikayetleri iyice arttı aile fertlerinin simalarını bile iki üç metre mesafeden zorlanarak seçer oldu. Bir kaç kere hem özel göz kliniğine hemde devlet hastanesine gitmemize rağmen sonuç alamadık. Son olarak yine bir devlet hastenesinde yönlendirildiğimiz doktor bey aklımda kaldığı kadarıyla gözü besleyen sinirlerde tıkanıklık olduğu ilerleyen yaşı ve rahatsızlığın boyutu nedeni ile müdahale etmelerinin doğru olmayacağını ve bu şekilde idare etmesi gerektiğini söyledi. Ama gerek teknolojinin gerekse tedavi yöntemlerinin her geçen gün gelişmesi tedavi şansı olur mu umuduyla yeni arayışlara yönlendiriyor insanı. Rahatsızlığının kesin tanısını bilmemekle birlikte yorumlarda anlatılan şikayetlerle benzerlik göstermesi nedeni ile size danışmak istedim.

 • Timur akar
  30.10.18 1:57 pm

  Merhaba hocam. Babam 74 yaşında. Sol gözünün 1/4 oranında görme kaybı başladı 4 5 ay önce. Geçen hafta Yapılan tetkiklerde vendal tıkanıklığı tespit edildi. Fakat Dr. Bunun için yapacak bişey yok olan olmuş, biriken sıvıyı temizlemek için rapor çıkartıp 3 ayda bir iğne ile biriken sıvıyı sünger gibi çektirmemiz lazım dedi. Bu doğru mu yoksa lazer ile bu tıkanıklığı açma imkanı var mı. Dilerseniz filmleri mail atabilirim. İyi çalışmalar..

 • Ömer
  20.10.18 3:25 pm

  Hocam bende 28.09.2018 retina ven tıkanıklığı oldu 02.10.2018-19.10.2018 arasında hiperbarik oksijen tedavisi gördüm ilk görme kaybına nazaran iyileşme var ama gittiğim doktor bundan başka bi tedavi uygulamadı 'ne yapmam gerekir

 • Ayşe
  12.12.18 11:23 pm

  Hocam 50 yaşındayım.6 yaşından beri gözlük kullanıyordum son senelerde lens kullanmaya başladım.Bir sene önce adoneviral konjuktivit geçirdim.Doktorum gözde hasar bıraktığından bahsetti.Retinada lekeler oluşmuş.Geçirdiğim günden beri Depores kullandım.Sol gözümde lekeler çok azaldı sağ gözümde de yok denecek kadar kaldı.Buarada sağ gözde bir noktada az görme farkettim doktor dahiliye ve kardiyolojiye yönlendirdi.Bütün kontrollerim normal çıktı ancak göz anjiosunda ve oct çekiminde retina ven dal tıkanıklığı çıktı dolayısıyla iğne olmam gerektiği söylendi.Sizce görmem yeniden düzelebilirmi ben çok umutlu değilimde....

 • musa
  12.12.18 4:23 pm

  hocam annemin göz damarlarında tıkanıklık oldu doktorumuz bu rahatsızlıgın ameliyatla veya ilaçla tedavisi yok dedi kan sulandırıcı ilaçlar kullanması gerektiği ve mutlaka kardiyolojiye görünmesigerektiğini söyledi bu rahatsızlık için nasıl bir yol izlen meli

 • Kemal
  29.11.18 10:26 am

  Merhaba ömer bey sizin durumunuzu merak ettim sizin olayın aynısı yipeniminde başından geçti şuan oksijen tedavisi görüyor acaba şimdi ki durumunuz nasıl görebiliyor musunuz ve başka tedavi görüyor musunuz saygılar

 • Aybel
  17.01.19 12:09 am

  Hocam 4 yasinda bir oglum var gozunde surekli sulanma oluyor doktoro gosrerdik ilk etapta damara tel ke mudahele edilip sonuc alinmassa ameliyat olacagini soyledi sizin dusunceniz nedir yapilcak operasyonlarin bir zarari varmi saygilarimla.

 • Aynur
  29.12.18 9:31 pm

  Mb hocam 3ay önce gözde damar tıkanıklığı oldu kortizon. Kullanıyorum ama doktorlar hala teşhis kıyamadı bunun tedavisi var mıdır hala bulanık görüyorum hocam ne yapmaliyim

 • Yanulot
  29.12.18 2:11 pm

  Merhaba Doktar bey. Babam dün sağ gözde görme kaybı oldu. Doktorlar, tansiyon,şekerin yüksek olduğundan dolayı olduğunu söylediler. Pazartesi tedaviye başlayacağız. Ayrıca doktorlar retina ven dal damar tıkanıklığı olduğunu söyledi. Sizce görme olasılığı nedir tedavi neticesinde... Neler söyleyebilirsiniz.

 • Esra gültekin
  23.12.18 12:09 am

  Merhaba doktor bey.kardeşim 1990 doğumlu. Bi gün aniden sol gözü görmemeye başladı.gittiği birkaç doktor hep ayno şeyleri söyledi. Retinada kan pıhtılaşması varmış. Retinanin tam.ortasında olduğu için müdahale edilemiyormus. Allah rızası için bize yardımcı olun Hastalıktan dolayı hiçbir işyeri işe almıyor

 • Fatih türk
  04.02.19 9:46 pm

  Selamualeyküm hocam hayırlı akşamlar Amcam ile ilgili sizi rahatsız ediyorum sayın hocam Amcam 1932 Doğumu ve şeker hastası ve bir kaç ay önce görme kaybı başladı ve iyice ilerledi doktorlar göze gelen damarlarda daralma var dediler ve tedavisinin olmadığını söylediler fakat bu retina vendal olabilir mi ve bu durumun tedavisi var mı yardımcı olabilirseniz çok seviniriz hayırlı akşamlar iyi çalışmalar

Yazıya Yorum Ekleyin