Menü
Sosyal Medya

Yaş Tip Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yaş tip sarı nokta hastalığında son yıllarda en çok uygulanan tedavi göz içine anti-VEGF (Vascular Endotelyal Growth Factor) ilaç enjeksiyonlarıdır. Bu ilaçlar, kanamalara ve sıvı birikimlerine yol açarak görmeyi azaltan yeni anormal damar oluşumlarına engel olurlar. Böylece hastalığın ilerlemesine engel olurlar. En çok göz içine uygulanan anti-VEGF’ler Bevacizumab, Ranibizumab ve Aflibercept 'tir. Her üçü de dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçlarla çoğu hastamızda görmenin daha kötüye gitmesine engel olabiliyoruz ve bir kısım hastada da görmeyi artırabiliyoruz.

Tedaviden iyi sonuç alabilmemiz için hastaların düzenli kontrole gelmesi çok önemlidir. Anti-VEGF ilaçların en büyük dezavantajı, göz içine birçok kez enjeksiyon yapılması gereksinimidir. Hastaların takibinde gözdibi muayenesi, OCT (Optik Koherens Tomografisi) ve özellikle OCT Anjiyografisi çok önemlidir. OCT Anjiyografisi damardan ilaç vermeden retina ve koroid damar yapısını gösteren, retina ve koroid tabakasını ince kesitler halinde inceleyen ve kalınlığını ölçen, yeni geliştirilen ve tamamen zararsız bir görüntüleme aracıdır. Bu özelliklerde, hastalığın daha iyi teşhis, tedavi ve tedaviye verdiği yanıtın izlenmesine olanak sağlar.

Sarı Nokta Hastalığının tedavisinde, hangi tedavinin hangi sıklıkta uygulanacağını iyi bir retina uzmanına danışarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Bu yazı hakkında 0 yorum bulunmaktadır.
Yazıya Yorum Ekleyin