Menü
Sosyal Medya

Biyonik Göz (Retina Protezi)

Kör hastalar için umut vaat eden bir yöntemdir.

Biyonik Göz (Retina Protezi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı

Hangi hastalar biyonik gözden yararlanabilecekler?

Tavukkarası (Retinitis Pigmentoza) ve sarı nokta hastalığı gibi retina hastalığı olan kişiler bu yöntemden yararlanabilecekler. Şu anda dünyada insanlar üzerinde tavukkarası hastalığı için deneme aşamasındadır. Bu hastalıklarda istenen başarı elde edilirse, diğer retina hastalıkları içinde uygulanabilecektir.

Gözlüğün üzerindeki minyatür kameradan alınan görüntüler mikroişlemcide işlenerek, gözlüğün üzerindeki anten aracılığıyla, göze yerleştirilen retinal implanta kablosuz olarak gönderilir.

Retinal implant talimatları alır ve uyarımı bir elektrod dizisi üzerinden retinaya iletir.

Buradan da görme sinirine ve son olarak beyne aktarılır.

Retina protezi takılan kör hastalar ne görürler?

Oluşan görme, kullanılan elektrotun sayısı ile orantılıdır. Her elektrot pixel olarak düşünülebilir. Elektrot sayısı arttıkça görsel algılama artmakta ve yüksek çözünürlüklü bir görme elde edilmektedir.

İlk kullanılan retina protezinde 16 elektrot vardı. Şu anda, dünyada deneme aşamasında olan retina protezinde 60 elektrot vardır. Ancak, 200 ve hatta 1000 elektrotlu modeller üzerinde çalışılmaktadır.

Yüzleri tanıma, yardımsız hareket etme ve büyük harflerin okunması 1000 ve üzeri elektrota sahip retina protezlerinde gerçekleşebilecektir.

Biyonik Göz (Retina Protezi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı

Bu çalışmalar ne zaman sonlanacaktır?

Bu konuda çalışan araştırıcılar, bu gelişmelerin umut vaat edici ve çok önemli olduğunu belirtmektedirler. Şu anda 60 elektrotlu retina protezleri insanlar üzerinde denenmektedir ve 1000 ve üzeri elektrotlara sahip protezler ilk hedef olarak görülmektedir. Bu da önümüzde hala birkaç yılın olduğunu göstermektedir.

Yorumlar
Bu yazı hakkında 2 yorum bulunmaktadır.
  • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
    08.11.16 1:03 am
    YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
  • Gulsah
    21.10.17 10:37 pm
    Slm hocam . Ben 24 yasinda bi bayanim . Sol gozumde rerina yirtilmasi var dev yirtiklar bulunuyor gozumde . Su anda hic gormuyor. Ameliyat oldum acilmadi acilmaz dediler. Diger gozumde tavuk karasi ve glokom var onumu göremiyorum lutfen yardimci olun
Yazıya Yorum Ekleyin