Menü
Sosyal Medya

Dikişsiz Vitrektomi Ameliyatı

Dikişsiz vitrektomi nedir?

Son yıllarda geliştirilen dikişsiz vitrektomi ameliyatında 23-ölçek (0.64 mm çap), 25-ölçek (0.5 mm çap) ve 27-ölçek (0.42 mm çap) mikrocerrahi aletler kullanılmaktadır. Bu mikrocerrahi aletlerin boyutları çok küçük olduğundan, sklerada açılan deliklere dikiş atılması gerekmemektedir. Ayrıca, konjonktivanın da açılması gerekmediğinden ameliyat tamamıyla dikişsiz olarak sonlandırılmaktadır (bkz. Ameliyat Videoları).

Dikişsiz Vitrektomi,Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Şematik Dikişsiz Vitrektomi ameliyatı

Vitrektomi ameliyatı nedir?

Vitreus, yumurta akı kıvamında olup gözün içini dolduran bir yapıdır. Göz içi kanamalar, göz içi zar oluşumu, maküla deliği ve retina dekolmanı gibi retina ve vitreusu tutan çeşitli vitreoretinal hastalıklarda vitreusun cerrahi olarak alınması gerekmektedir. Bu ameliyata da vitrektomi denmektedir.

Vitrektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Vitrektomi ameliyatı yapılırken, gözün içine girmek için konjonktiva (gözün dışını saran şeffaf yapı) açılmakta ve sklerada (konjonktivanın altında gözü saran beyaz yapı) delikler açılmaktadır. Bu skleradaki deliklerden mikrocerrahi aletler göz içine sokulmaktadır. Ameliyat sırasında kullanılan mikrocerrahi aletlerin boyutları yeterince küçük olmadığından (20-ölçek) sklerada açılan deliklere ameliyatın sonunda dikiş atılmaktadır. Ayrıca konjonktivayı da kapatmak için dikiş atılmaktadır. Bu dikişler, ameliyat sonrası dönemde çeşitli komplikasyonlara yol açabilmekte ve ayrıca göz yüzey irritasyonuna bağlı olarak hastaları rahatsız edebilmektedir.

Dikişsiz vitrektominin avantajları nelerdir?

Ameliyat sonrasında görülebilen dikişlere bağlı komplikasyonlar ortadan kaldırılmakta, dikişlere bağlı yüzey irritasyonu olmamakta, göz çok daha hızlı bir şekilde eski görünümüne gelmekte ve hasta konforu artmaktadır.

Dikişsiz vitrektomi ameliyatı, ameliyat sonrası dönemde sadece hasta konforu ve estetik bir görünüm sağlamamaktadır. Konjonktiva açılmadığından, buradaki hücrelerin zarar görmemesi, kuru göz gibi kornea ya da konjonktiva hastalığı olan hastalarda avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, konjonktiva ve sklera açılması ve kapatılması gerekmediğinden ameliyat süresi kısalmaktadır. Lokal anestezi ile ameliyat olan hastalar böylece ameliyat stresini daha az çekmektedir. Dikişsiz vitrektomi ameliyatının bir diğer avantajı da çocuk hastalarda ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda göz küçük olduğundan, standart mikrocerrahi aletlerin kullanımı teknik açıdan zorluklar yaratmakta ve komplikasyonların görülme sıklığını artırmaktadır.

Sonuç olarak, çalışmalarda, dikişsiz vitrektomi yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme döneminin ve operasyon süresinin kısaldığı, göz yüzey irritasyonunun azaldığı ve hasta rahatlığının arttığı gösterilmiştir.

Yorumlar
Bu yazı hakkında 4 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 1:00 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • Mehmet feyyaz bayar
  16.04.17 4:56 pm
  Gecen sene prk yontemiylr lazer ameliyati oldum 6 ay sonra gozumde ucusmalar basladi muayene oldum herhangi bi sorun olmadigi soylendi ama ucusmalar beni rahatsiz ediyor herhangi bi muayenesi var mi
 • İkbal
  13.11.18 10:10 pm

  S alykm hocam bu amelıyat sınek uçuşmasıyla alakası var yada sınek uçusmasının caresı varmı bnmde goz bbgım cok kusk oldgunda yapılcak bısey yok dedıler

 • Arslan88
  10.01.19 9:56 pm

  Merhaba hocam. iki aydır 7 yaşındaki oğlum iyi göremediğinden şikayetçi oluyordu. Doktora götürdüm her iki gözünden vitrektomi teşhisi konuldu, Van'dan yazdığım için tedavi ile alakalı genel bilgi paylaşabilir misiniz, geldiğimiz takdirde tahmini olarak tedavi ne kadar sürecek, teşekkürler

Yazıya Yorum Ekleyin