Menü
Sosyal Medya

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi)

Göze yönelik sorunların tedavisiyle beraber kan şeker seviyesinin iyi kontrolü gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin sıkı kontrolü diyabete bağlı komplikasyon gelişme riskini azaltır ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, ancak durdurmaz.

Yüksek kan basıncı ve artmış kan yağlarının kontrolü de çok önemlidir. Bu risk faktörleri iyi bir şekilde kontrol altına alındığında, göze uygulanan tedavinin sonuçları daha iyi olmaktadır.

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Lazer tedavisi

Diyabete bağlı retina tabakasındaki hasar için göze en sık uygulanan tedavi, son yıllara kadar lazerdi. Günümüzde ise, göz içi ilaç enjeksiyonlarıdır.

Diyabetli kişiler göz doktoruna ne kadar erken başvururlarsa lazer ile elde edilen başarı oranı o kadar artmaktadır. Lazer tedavisi ile göz içersine kanama, glokom, görme merkezinde ödem (makula ödemi) oluşumu gibi komplikasyonların gelişimi ve ilerlemesi engellenmeye çalışılmaktadır. Makula ödemini gidermek için yapılan lazerde tekrar tedaviler gerekebilmektedir. Bu tedaviyle hastaların görmelerinin azalması durdurulmaya çalışılmaktadır.

Diyabetli kişilerin gözlerinde yeni anormal damarlar oluşabilmektedir. Bunlar göz içersine kanamakta ve glokoma yol açarak körlükle sonuçlanmaktadır. Lazer tedavisi, glokom ve göz içersine olabilecek bir kanama riskini etkin bir şekilde azaltmaktadır. Bu olgularda, çevre retinaya yoğun lazer tedavisi yapıldığından, tedaviden sonra görmede azalma olabilir ama sıklıkla bir süre sonra eski düzeyine döner. Ayrıca, görme alanı daralabilir, renkli görme ve karanlık uyumu kötüleşebilir.

Göz içersine kanama oluşursa ve belli bir süre içinde kendiliğinden açılmazsa vitrektomi ameliyatı ile göz içersindeki kanama ve kanamaya yol açan yapılar gözden temizlenmektedir. Son yıllarda, cerrahi aletlerin teknolojik gelişmesine paralel olarak ameliyat sonrası elde ettiğimiz sonuçlar daha da yüz güldürücü olmuştur. Ameliyat sonrası elde edilecek görme düzeyi, diyabetin retina ve görme sinirinde oluşturduğu hasara bağlı olarak değişmektedir ve ancak ameliyattan sonra belirlenebilir.

Yeni gelişmeler var mı?

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Göz içine ilaç enjeksiyonu

Görme merkezinde ödemi olan ve görmesi azalan hastalara göz içersine özel ilaçlar enjekte etmekteyiz. Bu ilaçlar kortizon ya da anti-VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ilaçlar içermektedir. Yapılan birçok çalışmada bu göz içi iğnelerle iyi sonuçlar alındığı gösterilmiştir. Ancak, en büyük dezavantajı belli bir süre sonra etkilerini kaybetmeleri ve tekrarlanma gereksinimidir. Ayrıca, özellikle kortizon bazen göz içi basınç yükselmesi ve katarakt oluşumuna yol açabilmektedir. Nadiren bu enjeksiyonlardan sonra enfeksiyon oluşabilmektedir. Günümüzde, dünyada en sık anti-VEGF ilaçlar kullanılmaktadır.

Ağızdan alınan ilaçlarla diyabetin göze verdiği hasarı azaltmaya yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu tedavilere cevap vermeyen ve bazı özel olgularda vitrektomi ameliyatını uygulamaktayız. Uygun gözlerde vitrektomi ile başarılı sonuçlar alındığı çalışmalarda bildirilmiştir.

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Diyabeti olan bir hastanın görme merkezindeki retinada sıvı birikmesi (maküla ödemi)

Yorumlar
Bu yazı hakkında 17 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:55 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • ÖMER KARAMEMİŞ
  24.02.17 11:15 am
  merhabalar hocam ismim ömer annem yaklaşık 15 senelik şeker hastası 1 yıl önce gözde kanama yaptı iğne tedavisi ve lazer tedavisi uyguladılar kanama durdu yaklaşık bir hafta önce gözümde siyah siyah bişeyler uçuşuyor diyo hocam bilgilendirirseniz
 • HASAN
  11.04.17 3:11 pm
  merhaba hocam annem yaklaşık 15 yıldır şeker hastası lazer tedavileri oldu.sol gözde %40 sağ gözde %10 görmesi mevcutken vitrektomi ameliyatı oldu sonrasında sol göz görmüyor .bu göze yapılabilecek tedaviler mümkün mü ?cevap verirseniz sevinirim.
 • Cengiz Burgay
  01.01.18 12:46 am

  Babam şeker hastasıve sol göz kaybı var.Yüzde 5 dediler.Lazer tedavisi sonrası daha da azaldı ama kendisi de dikkat etmiyor.Yüzde 5 olan gözünün yüzdesi artabilir mi?

 • sinem karacan korkmaz
  22.12.17 6:41 am

  Değerli doktorum, ananem 85 yaşında insülin iğnesi kullanan (sabah akşam 25 birim) tip 2 diyabet sahibidir.katarak ameliyatlarını yıllar içinde oldu ve sürekli göz kontrolüne gitmektedir.Ancak puslu görmesi ve ancak burun mesafesinde görebilmesisebebiyle rahatsızlık duymaktadır.yeni gelişen bir teknoloji ,görmesini iyileştirecek yeni bir gelişme var mıdır? bilgi vermenizi rica ederim. saygılarımla

 • Ercan BÜYÜKÇOLAK
  28.12.17 12:19 am

  Merhabalar Ateş Bey gözlerimde yaklaşık 1 yıldır noktaların uçuşmaları söz konusu gözlerimi ne tarafa çevirsem o yönde belirliyor bu sinek gibi uçuşmalar şöyle bir durum söz konusu ki göz de bulanıklaşma olmuyor ancak parlak yüzeye çıktığımda soğuk havada hafif sulanma oluyor diğer parlak yüzeylerde daha çok beliriyor ve göz de kısılmalar oluşuyor bu durum ne gibi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve tedavisi mümkün müdür?

 • merve
  09.01.18 11:53 pm

  Hocam abimde şeker hastaligi var yedi yaşında başladı suan 26 yaşında ve gözünde ciddi derecede problemler var ameliyat oldu ismini bilmiyorum ameliyatın silikon yerlestirdiklerini sonra onları aldıklarını biliyorum ama aldıktan iki hafta sonra gözünde kanama oldu ve gözü kapanmış seker hem kalbe hem bobreklerini etkilemiş böbrek yetmezliği başlamış tansiyon da var dün doktor tekrar çağırdı abimi yolda geliyor şimdi ve ben çok merak ediyorum çok korkuyorum beni bilgilendirir misiniz ?

 • Caner aydin
  21.01.18 3:22 am

  Hocam merhaba .20 senedir şekerim var tıp 1 30 yaşındayım daha önce sık kontrol yaptıramadım .kanamalar görme kaybı var . Tavsiyeniz ne olur. ameliyat olmak istiyorum.

 • Sefa düzeltici
  30.04.18 8:14 pm

  Merhaba hocam. Babam şeker hastası son 8 10 ayda gözünde kanmalar basladı lazer tedavıleri ve iğne tedavileri alıyor. Doktor ameliyat riskli kör olma olasılığı yüksek demiş. Dünyagöze gittik, şimdi istanbulda kuledibi göz hastanesine gidiyoruz. Yapabileceğimiz ne var hocam başka elimizden geleni yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Fatih kon
  24.05.18 10:37 pm

  Abim diyabet hastası ve gözleri çok zayıfladı Konya'da birçok iğne tedavisi yapıldı ama bir sonuç alınamadı ne yapmalıyız hocam

 • Selim
  20.06.18 4:51 pm

  Abim seker hastasi gozunde kanama vardi dun lazer ameliyati oldu bugun eskisinden kotu goruyorum diyor 3 seyans yapilacakmis 1 hafta arayla sizce sakincasi varmi

 • Mustafa
  24.07.18 4:40 pm

  İyi çalışmalar. Babamda şeker hastalığına bağlı görme kaybı mevcut. göz içi iğne tedavisi görmekte ama görme kaybı gün geçtikçe ilerlemektedir. Bu sonuç babamda pskolojik olumsuzluk oluşturmaktadır. bu tür hastalarda kesin tedavi çözümü varmıdır yada nasıl bir tedavi yolu izlemeliyiz. bilgilendirebilirmisiniz.

 • sahin öz
  10.08.18 11:04 am

  merhablar hocam ben 39 yaşında t2 şker hatasıyım yaklaşk 3 yıl önce gözlerim bulanık görmeye başlayınca devlet hastanesinde doktora baş vurdum bana gözlerimin ekfksiyon kaptıgını söylenerek bi kaç damla ilaç verildi ve 20 gün sonra tekrardan kontorole gelmem söylendi süre dolup tekrardan hastaneye gidincede bi başaka doktor tarafından gözüme lens takılıp eve gönderildim malum devlet hastaneleri süryeli vatandaştan gecilmiyor oradaki hocalarada ALLAH yardım etsin ama yinede gözüm düzelmedi ve aynı gün içinde özel bi hastaneye gitim ve muanede şekerden gözüm neredese kapanma derecesine geldigini orada ögrendim ve o günden buyana 3 yıl zarfı içerisinde hem lazer hemde her ay göz içi enjeksiyon oluyorum faydasınıda görüyorum ama 1 ay sürüyor yaklaşık kalıcı nasıl tedavi si varmı? neler yapılabilir şuan şekerim 3 aylık 7.4 sevyelerinde cokta dikkat ediyorum yinede ne yapmalıyım bilgi ve önerileriniz için şimdiden ALLAH RAZI OLSUN saygılarımla

 • Samet Yurdakul
  14.09.18 5:20 pm

  Merhabalar Hocam. Şekere dayalı olarak gözde kanama durumu malesef ki babamda da mevcut. 4 seans göziçi iğne tedavisi oldu ve yaklaşık her 2ayda bir tekrarlanan iğne tedavisine devam etmekte. Meraklandığım çözüm aradığım nokta şudur ki iğne mi ? lazer mi ?hangisi daha etkili çözüm üretir. Bilgilendirirseniz çok memnun kalırım.

 • Ebru
  14.10.18 9:16 am

  Merhaba Hocam Annemin 6aydir sag gözü görmiyor seker vurmus simdikde Sol gözüne yansidi Oda kanlanmis Oda Iyi görmiyor diyor acaba amaliyatlan düzelirmi ne yapmamiz lazim

 • Murat
  01.11.18 11:36 pm

  Merhabalar hocam annem yaklasik 10 senedir seker hastasi mersin universite hastanesinde her iki gozunede yaklasik 6 aydir igne ve lazer tedavisi uygulaniyor. Bugun genel muayanesi vardi ve doktoru sol gozunu malesef kaybettik yapacak hicbirsey yok dedi. Bundan sonra sag gozune odaklanacagiz dedi. Hocam acaba sol gozunu kurtarabilmek adina yapabilecegiz yada onerebileceginiz bisey var mi.

 • Serkan
  11.12.18 6:23 pm

  Sayın Hocam Merhabalar, Babam şeker hastası bundan iki hafta önce gözündeki kanamadan dolayı lazer tedavisine başladı doktorumuz. Yanlız babamın gözlerinde çatallanma oluyor diyor. Tedaviyi yarım bıraksak yan etkisi var mıdır ve tedavi sonuç veriyor mu? Bu tedavi ne kadar sürmektedir? Ve doktorumuz bir kağıta bu tedavi kapsamında kör olma olasılığına karşı hastanın mesul olduğunu kendinin mesuliyet kabul etmediğini beyan ettiği bir evrak imzalattı. Devlet hastanelerinde prosedür bu şekilde mi... özelde de aynı mı? Bilgileriniz için şimdide çok teşekkür ederim kolay gelsin sağlıklı günler hocam...

Yazıya Yorum Ekleyin