Menü
Sosyal Medya

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi)

Göze yönelik sorunların tedavisiyle beraber kan şeker seviyesinin iyi kontrolü gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin sıkı kontrolü diyabete bağlı komplikasyon gelişme riskini azaltır ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, ancak durdurmaz.

Yüksek kan basıncı ve artmış kan yağlarının kontrolü de çok önemlidir. Bu risk faktörleri iyi bir şekilde kontrol altına alındığında, göze uygulanan tedavinin sonuçları daha iyi olmaktadır.

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Lazer tedavisi

Diyabete bağlı retina tabakasındaki hasar için göze en sık uygulanan tedavi, son yıllara kadar lazerdi. Günümüzde ise, göz içi ilaç enjeksiyonlarıdır.

Diyabetli kişiler göz doktoruna ne kadar erken başvururlarsa lazer ile elde edilen başarı oranı o kadar artmaktadır. Lazer tedavisi ile göz içersine kanama, glokom, görme merkezinde ödem (makula ödemi) oluşumu gibi komplikasyonların gelişimi ve ilerlemesi engellenmeye çalışılmaktadır. Makula ödemini gidermek için yapılan lazerde tekrar tedaviler gerekebilmektedir. Bu tedaviyle hastaların görmelerinin azalması durdurulmaya çalışılmaktadır.

Diyabetli kişilerin gözlerinde yeni anormal damarlar oluşabilmektedir. Bunlar göz içersine kanamakta ve glokoma yol açarak körlükle sonuçlanmaktadır. Lazer tedavisi, glokom ve göz içersine olabilecek bir kanama riskini etkin bir şekilde azaltmaktadır. Bu olgularda, çevre retinaya yoğun lazer tedavisi yapıldığından, tedaviden sonra görmede azalma olabilir ama sıklıkla bir süre sonra eski düzeyine döner. Ayrıca, görme alanı daralabilir, renkli görme ve karanlık uyumu kötüleşebilir.

Göz içersine kanama oluşursa ve belli bir süre içinde kendiliğinden açılmazsa vitrektomi ameliyatı ile göz içersindeki kanama ve kanamaya yol açan yapılar gözden temizlenmektedir. Son yıllarda, cerrahi aletlerin teknolojik gelişmesine paralel olarak ameliyat sonrası elde ettiğimiz sonuçlar daha da yüz güldürücü olmuştur. Ameliyat sonrası elde edilecek görme düzeyi, diyabetin retina ve görme sinirinde oluşturduğu hasara bağlı olarak değişmektedir ve ancak ameliyattan sonra belirlenebilir.

Yeni gelişmeler var mı?

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Göz içine ilaç enjeksiyonu

Görme merkezinde ödemi olan ve görmesi azalan hastalara göz içersine özel ilaçlar enjekte etmekteyiz. Bu ilaçlar kortizon ya da anti-VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ilaçlar içermektedir. Yapılan birçok çalışmada bu göz içi iğnelerle iyi sonuçlar alındığı gösterilmiştir. Ancak, en büyük dezavantajı belli bir süre sonra etkilerini kaybetmeleri ve tekrarlanma gereksinimidir. Ayrıca, özellikle kortizon bazen göz içi basınç yükselmesi ve katarakt oluşumuna yol açabilmektedir. Nadiren bu enjeksiyonlardan sonra enfeksiyon oluşabilmektedir. Günümüzde, dünyada en sık anti-VEGF ilaçlar kullanılmaktadır.

Ağızdan alınan ilaçlarla diyabetin göze verdiği hasarı azaltmaya yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu tedavilere cevap vermeyen ve bazı özel olgularda vitrektomi ameliyatını uygulamaktayız. Uygun gözlerde vitrektomi ile başarılı sonuçlar alındığı çalışmalarda bildirilmiştir.

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi (Diyabetik Retinopati Tedavisi), Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Diyabeti olan bir hastanın görme merkezindeki retinada sıvı birikmesi (maküla ödemi)

Yorumlar
Bu yazı hakkında 8 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:55 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • ÖMER KARAMEMİŞ
  24.02.17 11:15 am
  merhabalar hocam ismim ömer annem yaklaşık 15 senelik şeker hastası 1 yıl önce gözde kanama yaptı iğne tedavisi ve lazer tedavisi uyguladılar kanama durdu yaklaşık bir hafta önce gözümde siyah siyah bişeyler uçuşuyor diyo hocam bilgilendirirseniz
 • HASAN
  11.04.17 3:11 pm
  merhaba hocam annem yaklaşık 15 yıldır şeker hastası lazer tedavileri oldu.sol gözde %40 sağ gözde %10 görmesi mevcutken vitrektomi ameliyatı oldu sonrasında sol göz görmüyor .bu göze yapılabilecek tedaviler mümkün mü ?cevap verirseniz sevinirim.
 • Cengiz Burgay
  01.01.18 12:46 am

  Babam şeker hastasıve sol göz kaybı var.Yüzde 5 dediler.Lazer tedavisi sonrası daha da azaldı ama kendisi de dikkat etmiyor.Yüzde 5 olan gözünün yüzdesi artabilir mi?

 • sinem karacan korkmaz
  22.12.17 6:41 am

  Değerli doktorum, ananem 85 yaşında insülin iğnesi kullanan (sabah akşam 25 birim) tip 2 diyabet sahibidir.katarak ameliyatlarını yıllar içinde oldu ve sürekli göz kontrolüne gitmektedir.Ancak puslu görmesi ve ancak burun mesafesinde görebilmesisebebiyle rahatsızlık duymaktadır.yeni gelişen bir teknoloji ,görmesini iyileştirecek yeni bir gelişme var mıdır? bilgi vermenizi rica ederim. saygılarımla

 • Ercan BÜYÜKÇOLAK
  28.12.17 12:19 am

  Merhabalar Ateş Bey gözlerimde yaklaşık 1 yıldır noktaların uçuşmaları söz konusu gözlerimi ne tarafa çevirsem o yönde belirliyor bu sinek gibi uçuşmalar şöyle bir durum söz konusu ki göz de bulanıklaşma olmuyor ancak parlak yüzeye çıktığımda soğuk havada hafif sulanma oluyor diğer parlak yüzeylerde daha çok beliriyor ve göz de kısılmalar oluşuyor bu durum ne gibi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve tedavisi mümkün müdür?

 • merve
  09.01.18 11:53 pm

  Hocam abimde şeker hastaligi var yedi yaşında başladı suan 26 yaşında ve gözünde ciddi derecede problemler var ameliyat oldu ismini bilmiyorum ameliyatın silikon yerlestirdiklerini sonra onları aldıklarını biliyorum ama aldıktan iki hafta sonra gözünde kanama oldu ve gözü kapanmış seker hem kalbe hem bobreklerini etkilemiş böbrek yetmezliği başlamış tansiyon da var dün doktor tekrar çağırdı abimi yolda geliyor şimdi ve ben çok merak ediyorum çok korkuyorum beni bilgilendirir misiniz ?

 • Caner aydin
  21.01.18 3:22 am

  Hocam merhaba .20 senedir şekerim var tıp 1 30 yaşındayım daha önce sık kontrol yaptıramadım .kanamalar görme kaybı var . Tavsiyeniz ne olur. ameliyat olmak istiyorum.

Yazıya Yorum Ekleyin