Menü
Sosyal Medya

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisi cerrahidir. Şeffaflığını yitirmiş mercek alınır ve yerine yapay bir mercek takılır.

Katarakt ne zaman ameliyat edilir?

Eskiden kataraktın olgunlaşması beklenirdi. Ancak, günümüzde katarakt cerrahisindeki teknolojik gelişmeler sayesinde, daha erken dönemde hastaları ameliyat etmekteyiz. Görmenin ya da görme kalitesinin hastayı rahatsız edecek boyutta azalması, kataraktın alınması için yeterli bir nedendir.

Katarakt Tedavisi, Katarakt Ameliyatı, Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Fakoemülsifikasyon ile
katarakt cerrahisi

Katarakt cerrahisi nasıl yapılır?

Günümüzde uygulanan yöntem fakoemülsifikasyondur. Bu yöntemde, şeffaflığını yitirmiş mercek ultrasonografik dalgalarla parçalanır ve bu parçalar ortamdan uzaklaştırılır. Bu mercek yerine göz içine yapay bir mercek takılır.

Femtosaniye lazer ile kataraktın bulunduğu kapsül kusursuz bir şekilde yuvarlak açılır, katarakt küçük parçalara ayrılır ve korneadaki ameliyat giriş kesileri yapılır.

Ameliyat çok küçük bir kesiden yapıldığından dikiş konulmaz. Hastalar günlük yaşantılarına çok kısa bir sürede dönebilir.

Dikiş konulmamasının ne gibi avantajları vardır?

Dikiş konulmadığından ameliyat sonrası görsel iyileşme süresi çok kısadır.

Katarakt Tedavisi, Katarakt Ameliyatı, Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Göz içine koyulan
yapay mercek (lens)

Göz içine koyulan yapay merceklerle gözlüklerden kurtulabilir miyim?

Günümüzde en sık göz içine koyulan yapay mercek sadece uzaktan net göstermektedir. Bu tip göz içi lensleri konulduğunda yakın için gözlük kullanmak gerekmektedir.

Hem orta mesafe ve yakını hem de uzağı net gösteren göz içi yapay merceklerde vardır ama bu merceklerin konulacağı gözlerin yapısı mutlaka uygun olmalıdır. Ayrıca bu hastaların meslekleri de bu lenslerin göz içine konulmasına karar verilmesinde önemlidir. Bunları ameliyatı yapacak iyi bir katarakt doktoru ile konuşmanız gerekmektedir.

Yorumlar
Bu yazı hakkında 6 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:58 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • Cemal
  16.04.17 10:45 pm
  Hocam muayene oldum. Sağ gözümde katarakt var. Sol gözümde ise kenardan başlamış. Şu an prograsif cam kullanıyorum. Ayrıca astimatda var. Trifokal lensler hakkında iyi şeyler duymadım. Garanti olsun diye tek odaklı lensmi taktırmalıyım, ne dersiniz?
 • hülya özmen
  28.05.17 11:20 am
  Hocam 59 yaşındayım sag gözümde katarakt başlamıs panij atagım var sikıntılıyım uyutarak katarakt ameliyatı yapıyormusunuz şeker hastalıgım yok.
 • Ismail Rassa
  29.01.18 9:25 am

  Sol gözden katarak oldum 4 ay önce tam merkezde çapı çok küçük bir ödem var bir türlü geçmiyor çok çeşitli damlalar verdi Dr um. Çaresi var mıdır ? Tşk ler

 • Nermin
  16.12.18 10:46 am

  Sag gozumde katarak var hocam ayrica seker hastaligim var unsilin kullaniyorum. Hiper tansiyon kolestrol var.birde ayrica dier rahatsisligim var sarcoidoss hastaligi cierlerimde var buda gozlerlere ve bobrek bacaklara vururmus rahatsizlik.ama benim son zamanlarda gozlerim cok kizariyordu damlalar fayda etmedi antibiotik damlasi kullaninca kizarikliklar gecti gozumde yanmalar cok oluyordu.bu yil aniden yuzde 70 sag gozum gormesi azaldi.katarak dediler yas 45 sizce bu katarakmi yada sarcoidosmu?gorme yetkimi giderek kaybediyorm? sag gozum ay seklindeymis goruntusu goz bebegimin.

 • Erkan
  30.11.18 4:39 pm

  Hocam 5 ay kadar önce katarakt ameliyatı oldum sol gözümden doktor yek taraflı mercek taktı şimdi yakın i net göremiyorum o yüzden yakın gözlük killaniyorum bundan kurtulmam mümkün mü yeniden ameliyat sansım varmi cift taraflı mercek takmak için

Yazıya Yorum Ekleyin