Menü
Sosyal Medya

Retina Dekolmanı Tedavisi

Çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Hangi tedavinin uygulanacağı, gözün durumuna ve cerrahın tercihine bağlıdır.

Retina dekolmanı tedavisi, retina, en iyi göz doktoru, en iyi retina doktoru, Doç Dr Ateş Yanyalı
Pnömatik retinopekside göz içersine
verilen gazın üst tarafı tamponlaması

1

Pnömatik retinopeksi: Göze en az zarar veren ve en basit cerrahi yöntemdir. Retina yatıştırılması başarı oranı çeşitli çalışmalarda %61 ile 90 arasında olduğu bildirilmiştir. Göz içine genişleyen gaz verilir. Çeşitli formüldeki gazların gözde kalma süreleri farklıdır. Bu süre 15 gün ile 2 ay arasında değişmektedir. Hangi gazın verileceği gözün durumuna ve cerrahın tercihine bağlı olarak değişir.

Gaz verilmeden önce kryoterapi yapılır ya da gaz ile retina yatıştırıldıktan sonra lazer uygulanır. Gazın retinayı yatıştırabilmesi için gaz verildikten sonra hastaya pozisyon vermek gerekmektedir.

Hastaların aynı pozisyonda durma (gözün durumuna göre değişen süreler ve değişik pozisyonlar) gerekliliği bu yöntemin en büyük dezavantajıdır. Aynı pozisyonda kalamayacak hastalara bu yöntem uygulanamaz.

 

Retina dekolmanı tedavisi, retina, en iyi göz doktoru, en iyi retina doktoru, Doç Dr Ateş Yanyalı
Skleral çökertmede göz dışına koyulan materyalin göze uyguladığı baskı

2

Skleral çökertme : Göz dışına çeşitli yapıdaki materyaller koyulur. Sadece retina yırtığının olduğu bölgeye veya tüm gözü çevreleyecek şekilde yapılır. Retina yatıştırılması başarı oranı %68 ile 100 arasında değişmektedir.

Her cerrahide olduğu gibi çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Ameliyattan sonra hastanın gözlük numaraları değişmektedir.

 

 

Retina dekolmanı tedavisi, retina, en iyi göz doktoru, en iyi retina doktoru, Doç Dr Ateş Yanyalı

Şematik vitrektomi ameliyatı; göz içersinde aydınlatma yapan endoilluminatör aleti ve vitreusu küçük parçalara kesip yutan vitrektomi aleti.

3

Vitrektomi: Retina yatıştırılması başarı oranı %63 ile 100 arasında değişmektedir. Son yıllarda geliştirilen mikrocerrahi aletleriyle yapılan vitrektomi ile başarı oranı daha da yükselmiştir. Çalışmalarda, dikişsiz vitrektomi yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme döneminin ve operasyon süresinin kısaldığı, göz yüzey irritasyonunun azaldığı ve hasta rahatlığının arttığı gösterilmiştir. Dolayısıyla dikişsiz vitrektomi, son yıllarda retina dekolmanı cerrahi tedavisinde en sık uyguladığımız yöntem haline gelmiştir (bkz. Ameliyat Videoları).

Retina dekolmanı tedavisinde, hangi tedavinin uygulanacağını iyi bir retina doktoru size söyleyecektir.

 

 

 

 

Yorumlar
Bu yazı hakkında 8 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:57 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • dilara
  25.02.17 11:52 pm
  Selam Abim 39 yasinda 2015 agustos ayinda retina yirtilmasi var diye acil ameliyat yapildi 1ay sonra tekrar ameliyat sonra tekrar ameliyat oldu silikon koyuldu olmadi 1ay yuz ustu yatti gozundeki gazin cikmasi icin ama Abim gorme kaybi var ve
 • Esra
  29.08.17 1:36 am
  Hocam 8 yasinda oglum retina dekolmani sebebiyle sag gozunde gorme yetisi gitti amilyat oldu fakst hicbir sonuc elde edemedik drlar kok hucre tedavisi olmasi gerektigini fakat beklememiz gerektigini soyledi calisma asamasindaymis
 • Naz
  03.04.18 11:18 am

  Merhaba hocam kardeşim 18 yaşında retina dekolmanı teşhisiyle 9 yaşında sol gözüne ilaç enjekte edildi. O dönem 6 ay kadar iyi gördü fakat sonrasında yine görme kaybı oldu 13 yaşında ameliyat oldu ve silikon takıldı ama alınmadı silikon. Şimdi de loş ışıkta bile çok zor görüyor. Acaba kök hücre nakli uygulanabilir mi ya da gaz tedavisi ? Şimdiden teşekkür ederim hocam.

 • İbrahim
  13.04.18 11:09 pm

  Hocam sol göze çekiçleme sonucu elmacık kemiğin ordangözün arka kısmına kaçan yabacı cisim ameliyat oldu bir yara kapanması kanama falan dediler iki retina bölümünde vikrektomi retina ameliyatı oldu ameliyat sonrası 5metre parmak sayabiliyodum sonra katarak oluştu şimdi bu katarak la silikon alınınca görme ne. Kadar olabilir görme kaybı varsa tedavi edilirmi

 • Nehir
  13.08.18 6:03 am

  Merhaba trafik kazasinda göz yırtılması yaşamış bir arkadasim var bursa fakülte hastansinde ilk ameliyatını olmuş durumda ameliyatların takrar takrar yaşanacağı belirtisinde..yardımcı olma durumunuz nedir yada ilk ameliyatini olmuş birinin gözünde görmeme engelini aşmak adina kaç amaliyatta bitirme sansimiz vardir bizde bu duruma göre size yönelelim

 • Abdullah SOYASLAN
  03.10.18 10:32 pm

  Hocam, kız kardeşim (47) retina dekolmanı teşhisiyle talihsiz bir hekim seçimi ve (hekime göre çok başarılı (!) bir operasyon (1 hafta oldu) sonrası şu an 95% görme kaybı yaşıyor. Her ne kadar hekim bey kendini başarılı buluyorsa (mazallah her iki gözünü kaybetse mi başarısız olacaktı). Şu an alternatif tedavi süreçlerine acilen ihtiyacımız var. Önerilerinizi bekliyorum. Saygılar.

 • Metin Yılmaz
  27.10.18 10:51 pm

  Hocam 8 yaşında göz bebeklerimde görme oranını azaldığını fark ettim ve bu sebeple ameliyat oldum sol göz görme oranı ameliyattan sonra %100 kayboldu ve şuanda ışığı bile fark etmiyorum tedavisi var ise yardımcı olursanız sevinirim lütfen saygılarım la

Yazıya Yorum Ekleyin