Menü
Sosyal Medya

Retina Dekolmanı Tedavisi

Çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Hangi tedavinin uygulanacağı, gözün durumuna ve cerrahın tercihine bağlıdır.

Retina dekolmanı tedavisi, retina, en iyi göz doktoru, en iyi retina doktoru, Doç Dr Ateş Yanyalı
Pnömatik retinopekside göz içersine
verilen gazın üst tarafı tamponlaması

1

Pnömatik retinopeksi: Göze en az zarar veren ve en basit cerrahi yöntemdir. Retina yatıştırılması başarı oranı çeşitli çalışmalarda %61 ile 90 arasında olduğu bildirilmiştir. Göz içine genişleyen gaz verilir. Çeşitli formüldeki gazların gözde kalma süreleri farklıdır. Bu süre 15 gün ile 2 ay arasında değişmektedir. Hangi gazın verileceği gözün durumuna ve cerrahın tercihine bağlı olarak değişir.

Gaz verilmeden önce kryoterapi yapılır ya da gaz ile retina yatıştırıldıktan sonra lazer uygulanır. Gazın retinayı yatıştırabilmesi için gaz verildikten sonra hastaya pozisyon vermek gerekmektedir.

Hastaların aynı pozisyonda durma (gözün durumuna göre değişen süreler ve değişik pozisyonlar) gerekliliği bu yöntemin en büyük dezavantajıdır. Aynı pozisyonda kalamayacak hastalara bu yöntem uygulanamaz.

 

Retina dekolmanı tedavisi, retina, en iyi göz doktoru, en iyi retina doktoru, Doç Dr Ateş Yanyalı
Skleral çökertmede göz dışına koyulan materyalin göze uyguladığı baskı

2

Skleral çökertme : Göz dışına çeşitli yapıdaki materyaller koyulur. Sadece retina yırtığının olduğu bölgeye veya tüm gözü çevreleyecek şekilde yapılır. Retina yatıştırılması başarı oranı %68 ile 100 arasında değişmektedir.

Her cerrahide olduğu gibi çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Ameliyattan sonra hastanın gözlük numaraları değişmektedir.

 

 

Retina dekolmanı tedavisi, retina, en iyi göz doktoru, en iyi retina doktoru, Doç Dr Ateş Yanyalı

Şematik vitrektomi ameliyatı; göz içersinde aydınlatma yapan endoilluminatör aleti ve vitreusu küçük parçalara kesip yutan vitrektomi aleti.

3

Vitrektomi: Retina yatıştırılması başarı oranı %63 ile 100 arasında değişmektedir. Son yıllarda geliştirilen mikrocerrahi aletleriyle yapılan vitrektomi ile başarı oranı daha da yükselmiştir. Çalışmalarda, dikişsiz vitrektomi yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme döneminin ve operasyon süresinin kısaldığı, göz yüzey irritasyonunun azaldığı ve hasta rahatlığının arttığı gösterilmiştir. Dolayısıyla dikişsiz vitrektomi, son yıllarda retina dekolmanı cerrahi tedavisinde en sık uyguladığımız yöntem haline gelmiştir (bkz. Ameliyat Videoları).

 

 

 

 

Yorumlar
Bu yazı hakkında 3 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:57 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • dilara
  25.02.17 11:52 pm
  Selam Abim 39 yasinda 2015 agustos ayinda retina yirtilmasi var diye acil ameliyat yapildi 1ay sonra tekrar ameliyat sonra tekrar ameliyat oldu silikon koyuldu olmadi 1ay yuz ustu yatti gozundeki gazin cikmasi icin ama Abim gorme kaybi var ve
 • Esra
  29.08.17 1:36 am
  Hocam 8 yasinda oglum retina dekolmani sebebiyle sag gozunde gorme yetisi gitti amilyat oldu fakst hicbir sonuc elde edemedik drlar kok hucre tedavisi olmasi gerektigini fakat beklememiz gerektigini soyledi calisma asamasindaymis
Yazıya Yorum Ekleyin