Menü
Sosyal Medya

Sarı Nokta Merceği

Sarı Nokta Merceği nedir ve hangi hastalıklarda kullanılır?

Sarı Nokta Hastalığına bağlı görmelerinde azalma olan hastalarda merkezi görmeyi anlamlı bir şekilde artırabilen yapay bir mercektir. Bu yeni geliştirilen yapay mercek aynı katarakt ameliyatında olduğu gibi göz içine yerleştirilir.

Sarı Nokta Hastalığında (Yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu) kullanılmaktadır. Ayrıca, Şeker hastalığına bağlı Sarı Nokta tutulumu, makula deliği, miyopiye bağlı görme merkezinde hasar olan ve Stargardt ve Best gibi kalıtımsal retina hastalıklarında da kullanılabilmektedir.

Sarı_Nokta_Merceğinin_göz_içinde_görünümü

Sarı Nokta Merceği görmemize nasıl yardımcı olur?

Bu yapay mercek görüntüyü, retinada görmeyen hasarlı bölümlerden gören sağlıklı bölümlere doğru kaydırır. Ayrıca, minik bir teleskop gibi görüntüyü hafifçe büyütmektedir. Görüntünün sağlıklı retina üzerine düşmesi ve büyümesi hastaların merkezi görmelerini artırabilmektedir.

Sarı_Nokta_Merceğinin_görüntüyü_sağlam_retina_kaydırması

Ameliyat nasıl yapılmaktadır?

Katarakt ameliyatında olduğu gibidir. Dikiş konulmadan yapılan bu cerrahide hastanın doğal merceği yerine bu özel yapay mercek yerleştirilir.

Sarı Nokta Mercekleri her hastaya uygun mudur?

Bu özel mercekler her hastaya uygun değildir. Ameliyat öncesi, retina ve görme merkezinin çeşitli tetkiklerle retina uzmanı tarafından çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Uygun hastalarda hasta memnuniyeti olmaktadır.

Sarı_Nokta_Merceği

Yorumlar
Bu yazı hakkında 4 yorum bulunmaktadır.
 • melkan sarigul
  27.05.18 10:22 pm

  Dis doktoruyum,,Izmirden yaziyorum.Annem 4 yildir sari nokta hastasi katarakt ameliyati oldu ama mercek kapsulle beraber tumuyle alinmis simdi merceksiz 2 ay bekleyecek ama gozlukle iyi goremiyor daha once gormesi yuzde 50 idi ..makula lensi kapsul gittigi icin konamaz dedi dr..cok uzulduk,,bu makula eye max mono konamaz miydi,,retina sakin dedilerDiger goz yuzde 10 ve merkezde gorme kaybi varbu gozde de katarakt ameliyati olmus ama makula lensinin konacagi yerde katarakt lensi var konmaz dediler,,, ne yapmaliyiz,

 • Resul Yıldız
  05.07.18 6:51 pm

  Merhaba; Annem 66 yaşında iki gözündede yaş tip yaş tip makula dejenerasyonu vardır. Doktor gözün birinde görmenin %10 diğerinde ise %5 seviyesinde olduğunu belirtmiş olup iğne tedavisi yapılması gerektiği başka yapılacak bir uygulama bulunmadığını belirtmiştir. İlk iğneyi bugün yaptı 1 ay sonra yeniden tetkik edilip yapılılp yapılmayacağına karar verileeğini belirtti. Annemde katarakt merceği bulıunmakta olup sarı nokta merceği takılması mümkünmüdür.

 • FURKAN BİLGİN
  30.08.18 6:18 pm

  Merhaba 21 yaşındayım.genç yaşta doktorların ve uzman doktorların dediğine göre bu sarı nokta hastalığı sağ gözümde yaş tipi var. Ve görmem aşırı derecde kötü %10 kadar görüyorum sağ gözüm ile. İlk zamanlar bükülme eğik görme vardi aradan 4 gün geçti görme kaybına kadar gitti şuan karşımda birinin yüzüne baktığımda yüzünü sanki televizyonlarda sigara gibi şeyleri sansür koyarlar o şekilde görüyorum. Yüzünü hiç göremiyorum gibi bişey. 28 agustos tarihinde gözüme iğne vuruldu bi sıvı ilaç enjekte ettiler kimse kesin konuşmuyor tedavisi var mı yok mu geçiçek mi düzelicek mi bu gözüm belli değil ne yapmak lazım sizce bu enjekte ettikleri ilaç işe yarar mı başka çözümü yok mu

 • HAKAN
  05.12.18 9:40 pm

  70 Yaşındsyım.İki gözümde de sarı nokta hastalığı var.Göze konulan bu yapay merceğin maliyeti ne kadardır.Samsunda yaşıyorum.Ona göre muayeneye gelmek istiyorum

Yazıya Yorum Ekleyin