Menü
Sosyal Medya

Vitrektomi Ameliyatı

Vitrektomi ameliyatı nedir?

Vitreus yani gözün içinde bulunan yumurta akı gibi yapının özel mikro-cerrahi aletlerle yenmesine vitrektomi denmektedir. Geçmişte retina hastalığından dolayı kör kalan çoğu hasta, günümüzde vitrektomi ameliyatı sayesinde iyi bir görme düzeyine sahip olabilmektedir.

Vitrektomi| Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Şematik olarak Vitrektomi ameliyatı

Vitrektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Vitrektomide göze girmek için açılan delikler, kornea dediğimiz saydam tabakanın 3-4 mm gerisinden yani pars planadan yapıldığından bu ameliyata pars plana vitrektomi denir. Vitrektomide sklera dediğimiz beyaz görünen tabakada 3 delik açılır. Bir delikten infusion hattı ile göz içine sıvı verilir. Bu sıvı, vitrektomi ameliyatı esnasında çıkarılan vitreusun yerini alır. Diğer delikten sokulan ışık kaynağı, ameliyat sırasında göz içini aydınlatmaktadır. Üçüncü delikten sokulan vitreus kesicisi ise vitreusu küçük parçalara ayırıp yutar. Ameliyat esnasında cerrah gözün içini görebilmek için ameliyat mikroskobu ve çeşitli lensler kullanır.

Çoğu zaman sadece lokal anestezi ile göz uyuşturularak yapılır. Hasta ameliyat bittikten sonra evine gidebilmektedir.

Vitrektomi endikasyonları, hangi retina hastalıklarında vitrektomi uygulamaktayız?

Göz içi kanama, ileri evre diyabetik göz hastalığı (proliferatif diyabetik retinopati), retina dekolmanı (ayrışması), makula (görme merkezi) deliği, makula önü zar oluşumu (epiretinal membran), göz içi enfeksiyon, göz içi yabancı cisim, göz yaralanmaları, dev retina yırtıkları, katarakt ameliyatı sırasında gözde kalmış lens kalıntıları, göz içine düşen yapay mercek gibi hastalıklarda vitrektomiyi uygulamaktayız.

Vitrektominin çeşitleri nelerdir?

Vitrektomi esnasında kullanılan aletlerin kalınlıklarına göre 20-ölçek (0.9 mm çap), 23-ölçek (0.64 mm çap), 25-ölçek (0.5 mm çap) ve 27-ölçek (0.42 mm çap) vitrektomi diye adlandırılır. 20-ölçek vitrektominin çapı geniş olduğundan sklerada açılan delikler büyüktür ve ameliyat sonunda dikiş atmak gerekmektedir. 23, 25 ve 27-ölçek vitrektomide sklerada açılan delikler çok küçük olduğundan dikiş atmaya gerek duyulmamaktadır ve bu ameliyatlara dikişsiz vitrektomi denmektedir (bkz. DİKİŞSİZ VİTREKTOMİ).

Yorumlar
Bu yazı hakkında 10 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:59 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • Dilek
  31.01.18 7:12 pm

  Ben bir şey sormak istiyorum Doktor bey. Benim babama bu ameliyatı olması gerektiğini söylediler babamın kalp damarlarında standler var. Tansiyon hastalığı var. Bu ameliyat sırasında herhangi kötü bir durumla karşılaşılır mı? Herhangi bir komplikasyon gerçekleşir mi bunu merak ediyorum.

 • Talip
  31.03.18 12:26 am

  Hocam merhaba benim sol gözümde optik disk piti vat gorme oranım %85 6 ay once bu teşhis kondu şu anda da gittikçe kötüye gidiyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim ameliyat olmalımıyım bu ameliyatı siz yapabilirmisiniz.

 • Atilla
  12.09.18 11:12 am

  Merhaba Hocam; Bende ve annemde gözde sinek uçuşmaları denilen rahatsızlık mevcut. Zamanla daha da rahatsız edici olmaya başladı. Bunun için Vitrektomi ameliyatı çare olabiliyor mu ? Yada tedavisi var mı ?

 • Nurhak Gonen
  07.09.18 11:22 pm

  Hocam merhaba, annemin Anjioid Streaks rahatsizligi var yaklasik 7/8 yildir. Vitrektomi uygulana ilen bir rahatsizlikmidir? Iyi calismalar dilerim

 • Mahmut bey
  03.10.18 10:07 am

  Merhabalar hocam. Annem 2 yıla yakin bir süredir uveyt tedavisi görüyor. 3 ay arayla özürdex ignesi yapiliyor. Gözü bazen iyi bazen kötü görüyor. Ara ara da kanamalar yasaniyor ve bir kac gun sonra duzeliyor. Iki gozumdemde katarakt ameliyatı oldu. Simdide vikrektomi ameliyati olmasi gerektigini doktor bey soyledi. Bu ameliyatin risk orani nedir. Gözün kaybi söz konusumu dur

 • yakup
  29.09.18 7:06 pm

  Merhaba hocam benim gözüme sarı nokta tanısı konuldu. 2007 den beri sürekli kontrollerine gidiyorum.hocam akşam olunca ufak yazıları bile okuyabiliyorum 4 5 dakika sonra okuyamuyorum. Mesleğim mobilyacılık. Milimleri güneş ışığında görebiliyor ken kapalı güneş almayan odada secemiyorum. Televizyon seyrederken renkler soluk ve belirsiz iken televizyonun sağına veya soluna baktıgım zaman renkler biraz daha netleşiyor.Ayrıca hocam bana iğneli tedavi yapıldı bu kontroller sırasında 12 13 defa . bu tedaviden sonra gözümün önünden sinek ve arı büyüklüğünde ucuşmalar oluyo.şuan ben 49 yaşındayım bana uygulanabilecek tedavi yöntemi varmı tedavi uygulanınca sonucu olumlu olur mu. Aradığım doktorumu bulamadım olanıda kaybetmekten korkuyorum.

 • mert
  31.10.18 5:20 pm

  Merhaba hocam 1 aydır gözümde sinek uçuşmaları başladı ilk haftadan sonra örümcek ağı çizgileri gibi sağ gözümde s şeklinde sol gözümde yatay çizgiler oluştu ve sanki giderek artıyorlar yaşım 32 bu durum çok kişi tarafından önemsiz görülse de benim psikolojimi altüst etmiş durumda şuan bu durumdaki hastalarda vitrektomi yapılabilir mi ya da uyguladığınız sonuç aldığınız başarılı deneyimler oldu mu.

 • Ahmet
  22.12.18 1:53 pm

  Hocam iyi günler, İki gözümde de olmak üzere özellikle sağ gözümde çok fazla uçuşma var ve ciddi anlamda rahatsız oluyorum bu durumdan.Geçenlerde hacettepe üniversitesinde muayene oldum bir doçent hocaya.göz bebeğim büyütülerek muayene edildi ayrıca oct cihazıyla da bakıldı.Doktor gözlerimin sağlıklı olduğunu söyledi.şimşek çakması vb yok,lakin çok rahatsız ediyor bu durum beni.ne yapabilirim.teşekkürler.

 • Gönül G
  18.12.18 2:51 pm

  10 ay önce epiretinal membran teşhisi kondu. Şuan görme kaybım %50 hemen ameliyat önerdiler. Acaba ameliyatın başarısı % kaç oranındadır. Ameşiyat sonrası riskler nelerdir ?

Yazıya Yorum Ekleyin