Menü
Sosyal Medya

Vitrektomi Ameliyatı

Vitrektomi ameliyatı nedir?

Vitreus yani gözün içinde bulunan yumurta akı gibi yapının özel mikro-cerrahi aletlerle yenmesine vitrektomi denmektedir. Geçmişte retina hastalığından dolayı kör kalan çoğu hasta, günümüzde vitrektomi ameliyatı sayesinde iyi bir görme düzeyine sahip olabilmektedir.

Vitrektomi| Doç. Dr. Ateş Yanyalı
Şematik olarak Vitrektomi ameliyatı

Vitrektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Vitrektomide göze girmek için açılan delikler, kornea dediğimiz saydam tabakanın 3-4 mm gerisinden yani pars planadan yapıldığından bu ameliyata pars plana vitrektomi denir. Vitrektomide sklera dediğimiz beyaz görünen tabakada 3 delik açılır. Bir delikten infusion hattı ile göz içine sıvı verilir. Bu sıvı, vitrektomi ameliyatı esnasında çıkarılan vitreusun yerini alır. Diğer delikten sokulan ışık kaynağı, ameliyat sırasında göz içini aydınlatmaktadır. Üçüncü delikten sokulan vitreus kesicisi ise vitreusu küçük parçalara ayırıp yutar. Ameliyat esnasında cerrah gözün içini görebilmek için ameliyat mikroskobu ve çeşitli lensler kullanır.

Çoğu zaman sadece lokal anestezi ile göz uyuşturularak yapılır. Hasta ameliyat bittikten sonra evine gidebilmektedir.

Vitrektomi endikasyonları, hangi retina hastalıklarında vitrektomi uygulamaktayız?

Göz içi kanama, ileri evre diyabetik göz hastalığı (proliferatif diyabetik retinopati), retina dekolmanı (ayrışması), makula (görme merkezi) deliği, makula önü zar oluşumu (epiretinal membran), göz içi enfeksiyon, göz içi yabancı cisim, göz yaralanmaları, dev retina yırtıkları, katarakt ameliyatı sırasında gözde kalmış lens kalıntıları, göz içine düşen yapay mercek gibi hastalıklarda vitrektomiyi uygulamaktayız.

Vitrektominin çeşitleri nelerdir?

Vitrektomi esnasında kullanılan aletlerin kalınlıklarına göre 20-ölçek (0.9 mm çap), 23-ölçek (0.64 mm çap), 25-ölçek (0.5 mm çap) ve 27-ölçek (0.42 mm çap) vitrektomi diye adlandırılır. 20-ölçek vitrektominin çapı geniş olduğundan sklerada açılan delikler büyüktür ve ameliyat sonunda dikiş atmak gerekmektedir. 23, 25 ve 27-ölçek vitrektomide sklerada açılan delikler çok küçük olduğundan dikiş atmaya gerek duyulmamaktadır ve bu ameliyatlara dikişsiz vitrektomi denmektedir (bkz. DİKİŞSİZ VİTREKTOMİ).

Yorumlar
Bu yazı hakkında 3 yorum bulunmaktadır.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:59 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • Dilek
  31.01.18 7:12 pm

  Ben bir şey sormak istiyorum Doktor bey. Benim babama bu ameliyatı olması gerektiğini söylediler babamın kalp damarlarında standler var. Tansiyon hastalığı var. Bu ameliyat sırasında herhangi kötü bir durumla karşılaşılır mı? Herhangi bir komplikasyon gerçekleşir mi bunu merak ediyorum.

 • Talip
  31.03.18 12:26 am

  Hocam merhaba benim sol gözümde optik disk piti vat gorme oranım %85 6 ay once bu teşhis kondu şu anda da gittikçe kötüye gidiyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim ameliyat olmalımıyım bu ameliyatı siz yapabilirmisiniz.

Yazıya Yorum Ekleyin