Menü
Sosyal Medya

İndosiyanin Yeşil Anjiyografisi (ICG)

Retinanın altındaki koroid tabakasının damar yapısını gösteren bir tetkiktir.

Neden ICG Yaparız?
Retina anjiyografisi retina damarlarını gösterirken, koroid damarlarını net gösteremez. Koroid damarlarındaki kaçak yapan yerleri ya da anormal yeni damar oluşumlarını, ICG ile tespit ederiz. Ayrıca, retinadaki kanamanın arkasındaki yapıları incelememizde bize faydalı olur. Bazı yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) olgularında retina anjiyografisi ile birlikte bize değerli bilgiler verir.
Nasıl Yapılır?
Koldaki toplardamardan renkli bir madde (indosiyanin yeşili) verilerek özel kameralarla gözün filmleri çekilir. X ışınları ya da zararlı radyasyon içermez.
Yan Etkileri Var Mı?
Çok güvenli bir tetkiktir ve ciddi yan etkileri yok denecek kadar azdır. İşlem sırasında bazen bulantı olabilir. Bulantı hissi çabuk geçer. Koldan verilen boyaya alerjisi olan kişilerde kaşıntı ve ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Anti-allerjik ilaçlar ve kortizon tedavisiyle bu belirtiler kısa sürede geçer. Anaflaksis çok nadir görülür. Eğer boyalı madde enjeksiyon esnasında deri altına kaçarsa, birkaç gün boyunca o bölgedeki derinin rengi açılır ve sızlar.
Boyalı madde iyot içerdiğinden, iyot alerjisi olanlarda ICG yapılmamalıdır.
Sarı nokta hastalığı olan bir gözde
indosiyanin yeşil anjiyografisi (ICG)
Yorumlar
Bu yazı hakkında 1 yorum bulunmaktadır.
  • Mahir
    14.07.18 2:35 am

    ICGA-nin fiyati ne kadar ben bakude yasiyorumda doktor bana onu onerdi

Yazıya Yorum Ekleyin