Menü
Sosyal Medya

Retina Anjiyografisi

Retina damar yapısını gösteren bir tetkiktir.

Neden Retina Anjiyografisi yaparız?
Retina damarlarının bütünlüğünde bozulma olduğunda retina hasar görür. Retina damarlarındaki tıkanmaları, kaçak yapan yerleri ya da anormal yeni damar oluşumlarını, retina anjiyografisi ile saptayarak tedaviyi planlarız. Diyabet (şeker hastalığı), retina damar tıkanıklığı, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) gibi hastalıkların teşhis ve tedavisinde çok önemli yeri vardır.
Nasıl yapılır?
Koldaki toplardamardan renkli bir madde (floresein) verilerek özel kameralarla gözün filmleri çekilir. X ışınları ya da zararlı radyasyon içermez.
Yan etkileri var mı?
Çok güvenli bir tetkiktir ve ciddi yan etkileri yok denecek kadar azdır. İşlem sırasında bazen bulantı olabilir. Bulantı hissi çabuk geçer. Ayrıca, 1-2 gün boyunca hastanın cilt rengi sararır ve idrar rengi koyulaşır. Koldan verilen boyaya alerjisi olan kişilerde kaşıntı ve ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Anti-allerjik ilaçlar ve kortizon tedavisiyle bu belirtiler kısa sürede geçer. Anaflaksis çok nadir görülür. Eğer boyalı madde enjeksiyon esnasında deri altına kaçarsa, birkaç gün boyunca o bölgedeki derinin rengi açılır ve sızlar.
Normal bir gözde
retina anjiyografisi
Diyabete bağlı retina ödemi,
kanamaları olan bir gözde retina anjiyografisi
Yorumlar
Bu yazı hakkında 1 yorum bulunmaktadır.
  • Erbay
    16.03.18 6:55 pm

    İyi günler hocam böbrek nakli olalı 32 gün oldu. Sağ gözümde baktığım odak noktasında dağınık dikdörtken şeklinde buz gibi birşey geliyor ve baktığım şeyi göremiyorum etrafını görüyorum odak yerini değiştirdikten o siste odak yerine gidiyor anjiyografi çekinmemi lazım. Verilecek ilaç yeni nakil olmuş için bir sorun oluştururmu beklersem geçer yada ilerlermi enfeksiyon riski nedeniyle topluma fazla çıkamıyorum evde tavsiye edebileceğiniz bişey varmı. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Yazıya Yorum Ekleyin