Yaş Tip Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Image Description

Yaş tip sarı nokta hastalığında son yıllarda en çok uygulanan tedavi göz içine anti-VEGF (Vascular Endotelyal Growth Factor) ilaç enjeksiyonlarıdır. Bu ilaçlar, kanamalara ve sıvı birikimlerine yol açarak görmeyi azaltan yeni anormal damar oluşumlarına engel olurlar. Böylece hastalığın ilerlemesine engel olurlar. İlaçlarla çoğu hastamızda görmenin daha kötüye gitmesine engel olabiliyoruz ve bir kısım hastada da görmeyi artırabiliyoruz.

Tedaviden iyi sonuç alabilmemiz için hastaların düzenli kontrole gelmesi çok önemlidir. Anti-VEGF ilaçların en büyük dezavantajı, göz içine birçok kez enjeksiyon yapılması gereksinimidir. Hastaların takibinde gözdibi muayenesi, OCT (Optik Koherens Tomografisi) ve özellikle OCT Anjiyografisi çok önemlidir. OCT Anjiyografisi damardan ilaç vermeden retina ve koroid damar yapısını gösteren, retina ve koroid tabakasını ince kesitler halinde inceleyen ve kalınlığını ölçen, yeni geliştirilen ve tamamen zararsız bir görüntüleme aracıdır. Bu özelliklerde, hastalığın daha iyi teşhis, tedavi ve tedaviye verdiği yanıtın izlenmesine olanak sağlar.

Sarı Nokta Hastalığının tedavisinde, hangi tedavinin hangi sıklıkta uygulanacağını iyi bir retina doktoruna danışarak öğrenebilirsiniz.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description