En İyi Katarakt Doktoru Nasıl Seçilir?

Image Description

Hastalıkların tanı ve tedavileri; dönemin teknik imkanlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve bilimsel çalışmaların çok daha hızlı uygulanabiliyor olmasının bir sonucu olarak da tanı ve tedavi yöntemleri çok daha güvenilir ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Tıp alanındaki diğer birimlerle birlikte göz problemlerinde de tedavi yöntemleri son yıllarda oldukça gelişmiş ve çok daha hızlı sonuçlar alınmasına olanak sağlamıştır. Katarakt cerrahisi ise bu konudaki en önemli örneklerden biridir.

Katarakt Nedir?

Göz içi merceği saydam bir tabakadan oluşmaktadır. Birtakım nedenler ile bu tabaka deformasyona uğramakta ve bulanıklaşmaktadır. Bu durum katarakt olarak tanımlanmaktadır. Katarakt, çok eski çağlardan beri yaşanan ve dolayısı ile tedavi yöntemlerinin denenmesine çok eski zamanlarda başlanmış bir göz problemidir. Öyle ki katarakt; körlük ve görme yetisinin azalmasına neden olan en önemli problemlerden biridir. Katarakt probleminin gelişmesi uzun sürmektedir ve açığa çıkan en önemli semptom görme bozukluğudur.

Bununla birlikte;

 • Bulanık görme
 • Sisli görme
 • Kontrastlı görme yetisinde azalma
 • Çift görme
 • Gözlerde kamaşma
 • Karanlıkta araç kullanamama gibi problemler de açığa çıkabilmektedir.

katarakt

en-iyi-katarakt-doktoru-nasil-secilir

Katarakt Kimlerde Görülür?

Katarakt; yaşlanmaya bağlı nedenler ile açığa çıkan bir problemdir. Özellikle 40 yaşından sonra ilerlemektedir. Her yıl yaklaşık 10 milyon hasta katarakt problemi nedeni ile görme yetisinde azalma yaşamaktadır. İleri yaş faktörünün yanı sıra; doğumsal ve genetik sebeplerle de katarakt problemi yaşanabilmektedir.

Katarakt problemine neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İleri yaş
 • Diyabet
 • Birtakım sistemik hastalıklar
 • Kullanılan bazı ilaçlar (özellikle steroidler)
 • Uzun süren göz hastalıkları
 • Travmatik olaylar

Katarakt Tedavisi

Katarakt probleminin çok eski bir hastalık olduğunu belirtmiştik. Tedavisi gerek Antik Roma gerekse Eski Hindistan’da cerrahi yöntemler ile uygulanmaktaydı. İğne yardımı ile merceğin itilmesi ve vitreusun içine düşmesi sağlanmaktaydı. Zaman içerisinde gelişen bilgi ve teknoloji sonucunda günümüzde çok daha modern ve güvenilir şekilde katarakt cerrahisi gerçekleştirilmektedir. Özellikle son 20 yılda oldukça gelişim yaşanan katarakt cerrahisinde hastaların görme yetileri geri kazandırılmaktadır. Katarakt ilerleme özelliği bulunan bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı ve tedavi uygulaması katarakt problemi için büyük önem taşımaktadır.

Katarakt tedavisi için alanında tecrübeli bir doktora başvurmaktadır. Sağlıkla ilgili her konu elbette ki çok büyük önem taşımaktadır ve hastaların her biri sağlıklarını kazanmak amacı ile en iyi ilaç, en iyi doktor, en iyi tedavi arayışına girmektedir. Gerek göz hastalıklarında gerekse de diğer tüm hastalıklarda uygulanacak tanı ve tedavi yöntemleri hastaya ve hastalığa özgüdür. Bu nedenle en iyi katarakt doktoru her katarakt problemi yaşayan hasta için; tecrübeli olmasının yanı sıra, hastaya özgü tanı ve tedavi yöntemleri uygulaması özellikleri de taşımaktadır.

Katarakt Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Katarakt ameliyatı ameliyat yapma yetkisine sahip bir göz doktoru tarafından genellikle damla anestezi uygulanarak yapılır. Operasyonun ardından hastanede kalmanız gerekmez. Katarakt ameliyatı çok yaygın şekilde yapılır ve genellikle güvenli bir operasyondur.

Katarakt Olan Göz Nasıl Görür?

Katarakt ilk olarak rutin göz muayenesi esnasında teşhis edilir. Kataraktın en sık bulguları ağrısız bulanık görme, ışıktan rahatsız olma ve renklerin soluk ya da sarı renkte görülmesidir. Yaşa bağlı katarakt rahatsızlığının çoğunda hastalığın ilerlemesi yıllar boyunca sürebilir.

Katarakt Ameliyatı Geç kalırsa Ne Olur?

Katarakt ihmal edildiğinde hem ameliyata bağlı gelişebilecek komplikasyonların gelişme riski artar, hem de iyileşme süresi uzar. Katarakt zamanında tedavi edilmezse aşırı kalınlaşır ve sertleşir. Kataraktın aşırı olgunlaşması (hipermatür katarakt) durumunda, göz tansiyonunda yükselme görülebilir.

Katarakt Gözlükle Düzelir mi?

Katarakt zamanla ilerleyen ve ilerlemesi durdurulamayan bir göz hastalığı olarak ifade edilebilir. Bu hastalığın tek tedavisi ameliyattır. Gözlük ya da ilaçla tedavisi yapılamaz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme kaybı Olur mu?

Katarakt ameliyatının ardından bazen ilk 2-3 gün boyunca görme bozukluğu olabilir. Bu görme bozukluğu ve sisli görme durumunun nedeni sıklıkla kornea tabakasında oluşan geçici ödemdir. Bu ödem ilk 3 gün içinde çekilir ve sisli görüş iyileşir, kişi daha iyi görmeye başlar.

Katarakt Ameliyatından Sonra Göz Ne Zaman Düzelir?

Katarakt operasyonundan sonraki gün görmeye başlanır. Bazen görüş 1-2 gün bulanık olabilir.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız