Biyonik Göz (Retina Protezi)

Image Description
Biyonik Göz (Retina Protezi)

Kör hastalar için umut vaat eden bir yöntemdir.

Hangi Hastalar Biyonik Gözden Yararlanabilecekler?

Tavukkarası (Retinitis Pigmentoza) ve sarı nokta hastalığı gibi retina hastalığı olan kişiler bu yöntemden yararlanabilecekler. Şu anda dünyada insanlar üzerinde tavukkarası hastalığı için deneme aşamasındadır. Bu hastalıklarda istenen başarı elde edilirse, diğer retina hastalıkları içinde uygulanabilecektir. Gözlüğün üzerindeki minyatür kameradan alınan görüntüler mikroişlemcide işlenerek, gözlüğün üzerindeki anten aracılığıyla, göze yerleştirilen retinal implanta kablosuz olarak gönderilir.

Retinal implant talimatları alır ve uyarımı bir elektrod dizisi üzerinden retinaya iletir. Buradan da görme sinirine ve son olarak beyne aktarılır.

Retina Protezi Takılan Kör Hastalar Ne Görürler?

Oluşan görme, kullanılan elektrotun sayısı ile orantılıdır. Her elektrot pixel olarak düşünülebilir. Elektrot sayısı arttıkça görsel algılama artmakta ve yüksek çözünürlüklü bir görme elde edilmektedir. İlk kullanılan retina protezinde 16 elektrot vardı. Şu anda, dünyada deneme aşamasında olan retina protezinde 60 elektrot vardır. Ancak, 200 ve hatta 1000 elektrotlu modeller üzerinde çalışılmaktadır. Yüzleri tanıma, yardımsız hareket etme ve büyük harflerin okunması 1000 ve üzeri elektrota sahip retina protezlerinde gerçekleşebilecektir.

Bu Çalışmalar Ne Zaman Sonlanacaktır?

Bu konuda çalışan araştırıcılar, bu gelişmelerin umut vaat edici ve çok önemli olduğunu belirtmektedirler. Şu anda 60 elektrotlu retina protezleri insanlar üzerinde denenmektedir ve 1000 ve üzeri elektrotlara sahip protezler ilk hedef olarak görülmektedir. Bu da önümüzde hala birkaç yılın olduğunu göstermektedir.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description

Yorumlarınıza cevap yazılabilmesi için E-posta adresinizin doğru yazılması gerekmektedir.

Image Description
SVG

Adres

Bağdat Caddesi No: 403/4 Sadıkoğlu Apartmanı Kat:4 Suadiye / İstanbul

SVG

Telefon

0216 386 37 00

SVG

Fax

0216 386 37 42