Amsler Kareli Kağıt Testi

Image Description

Evde kendinizin yapabileceği basit ve hızlı bir testtir. Görmenizdeki değişiklikleri saptar. Kareli kağıt testi siyah zeminde beyaz çizgiler ya da beyaz zeminde siyah çizgiler şeklindedir.

Kareli Kağıt Testi Nasıl Yapılır?

  1. Yakın gözlükleri kullanılıyorsa, takılır.
  2. Test okuma mesafesinde tutulur.
  3. Tek göz kapatılır.
  4. Devamlı tam merkezdeki beyaz noktaya bakılır.
  5. Ortadaki beyaz noktaya bakılırken, çizgiler düz ve kareler tam görülmelidir.
  6. Aynı işlemler diğer göz içinde yapılır.
  7. Eğer çizgilerde eğrilme, görülmeyen alanlar, koyu alanlar varsa ya da görmenizde anormallik olması sarı nokta hastalığının belirtisi olabilir. En kısa sürede detaylı bir retina muayenesi için göz doktorunuza başvurunuz.

Kareli Kağıt Testi Nedir?

Kareli Kağıt Testi veya diğer adıyla Amsler Testi yaş tip ve ileri yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (YBMD) erken belirtisi olan merkezi görme değişikliklerini önceden teşhis etmeye yarayan ve hastanın kendisi tarafından uygulanan oldukça kolay bir tarama yöntemidir.

Amsler Grid Testi Hangi Hastalık İçin Yapılır?

Kişinin kendisinin uygulayabileceği basit ve pratik bir test olan bu görüş testi makula dejenerasyonu olarak adlandırılan sarı nokta hastalığının tanısını kolaylaştırır.

Sarı Nokta Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Gözün biri kapatılır. Açık olan göz ile görsele düz şekilde bakılır. Merkeze bakıldığında çevredeki çizgilerde bir kayıp, bulanıklık veya bozukluk olup olmadığı gözlemlenir. Aynı adımlar diğer göz için de tekrarlanır.

Amsler Izgarası Nedir?

Bu yöntem görme merkezini etkileyen değişik görme problemlerini saptamaya yardım eder. 40 yaşın üzerindeki kişilerin bu testi yapması önerilir.

Makula Dejenerasyonu Testi Ne İşe Yarar?

Kareli Kağıt Testi yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (YBMD) erken tanısını kolaylaştırır ve göz doktorunun tavsiye etmesi durumunda bu test her gün yapılmalıdır. Beklenmedik bir durumda doktora durum anlatılmalıdır.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız