Retina Anjiyografisi

Image Description
Retina Anjiyografisi

Retina damar yapısını gösteren bir tetkiktir.

Neden Retina Anjiyografisi Yaparız?

Retina damarlarının bütünlüğünde bozulma olduğunda retina hasar görür. Retina damarlarındaki tıkanmaları, kaçak yapan yerleri ya da anormal yeni damar oluşumlarını, retina anjiyografisi ile saptayarak tedaviyi planlarız. Diyabet (şeker hastalığı), retina damar tıkanıklığı, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) gibi hastalıkların teşhis ve tedavisinde çok önemli yeri vardır.

Nasıl Yapılır?

Koldaki toplardamardan renkli bir madde (floresein) verilerek özel kameralarla gözün filmleri çekilir. X ışınları ya da zararlı radyasyon içermez.

Yan Etkileri Var mı?

Çok güvenli bir tetkiktir ve ciddi yan etkileri yok denecek kadar azdır. İşlem sırasında bazen bulantı olabilir. Bulantı hissi çabuk geçer. Ayrıca, 1-2 gün boyunca hastanın cilt rengi sararır ve idrar rengi koyulaşır. Koldan verilen boyaya alerjisi olan kişilerde kaşıntı ve ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Anti-allerjik ilaçlar ve kortizon tedavisiyle bu belirtiler kısa sürede geçer. Anaflaksis çok nadir görülür. Eğer boyalı madde enjeksiyon esnasında deri altına kaçarsa, birkaç gün boyunca o bölgedeki derinin rengi açılır ve sızlar.

   

Normal bir gözde retina anjiyografisi 

  

Diyabete bağlı retina ödemi, kanamaları olan bir gözde retina anjiyografisi

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description

Yorumlarınıza cevap yazılabilmesi için E-posta adresinizin doğru yazılması gerekmektedir.

Image Description
SVG

Adres

Bağdat Caddesi No: 403/4 Sadıkoğlu Apartmanı Kat:4 Suadiye / İstanbul

SVG

Telefon

0216 386 37 00

SVG

Fax

0216 386 37 42