Ultrason

Image Description

Ses dalgalarını kullanarak gözün içindeki yapılar hakkında bilgiler veren bir tetkiktir.

Neden Ultrason Yaparız?

Katarakt ya da vitreus kanaması gibi retinanın incelenemediği durumlarda ultrason ile retinanın genel durumu hakkında bilgi sahibi oluruz.

Nasıl Yapılır?

Çok basittir. Özel bir prob ile göz kapakları üzerinden yapılır.

Yan Etkileri Var mı?

Tamamen zararsızdır. X ışını ve radyasyon içermez.

ultrason  Normal bir gözde ultrason

Göz Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Gözde çoğunlukla A ve B mod ultrasonografi yapılarak tetkik yapılır. A mod ultrasonografi için göze anestezik özellikli damla damlatılır. Çok hassas olan göz yüzeyi damla ile uyuşturulduktan sonra korneaya A mod probu dokundurulur ve gözün ön-arka aksının boyu ölçülür.

Göz Ultrason Cihazı Nedir?

Bir göz ultrasonunda, gözün ve gözün yörüngesinin (kafatasındaki gözünü tutan soket) detaylı görüntülerini ölçmek ve görüntülemek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Bu işlem, gözün içinin rutin bir göz muayenesinde yapılan görüntülemeden çok daha ayrıntılı bir görünümünü sağlar.

Gözün Arka Kısmına Nasıl Bakılır?

Göz dibi (fundus) muayenesi yapılırken oftalmoskop veya biomikroskop aleti kullanılabilir,göz bebeğinden göz içerisine aktarılan ışık göz arkası yapıların görüntülenmesi amaçlanır. Görüntünün büyütülmesi ise farklı özelliklerde büyüteç özellikli mercekler yardımıyla yapılır.

Oküler Ultrasonografi Nedir?

Oküler yani göz ultrasonografisi göz içindeki lensin, vitreusun, retinanın ve göz çevresi yumuşak dokuların görüntülenmesine yarayan bir tetkiktir.

Ultrason Çekimi Nasıl Yapılır?

Ses dalgalarının çıkışına sağlayan, ultrason başlığı veya prob ismi verilen aparattır. Yayılan ses dalgalarını insan kulağı işitmez. Ancak ses dalgalarının iç organlara çarptığında yaptığı yankı, ultrason başlığı tarafından bir mıknatıs gibi çekilir ve görüntüye dönüştürülerek ekrana yansıtılır.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız