Dikişsiz Vitrektomi Ameliyatı

Image Description

Dikişsiz Vitrektomi Nedir?

Son yıllarda geliştirilen dikişsiz vitrektomi ameliyatında 23-ölçek (0.64 mm çap), 25-ölçek (0.5 mm çap) ve 27-ölçek (0.42 mm çap) mikrocerrahi aletler kullanılmaktadır. Bu mikrocerrahi aletlerin boyutları çok küçük olduğundan, sklerada açılan deliklere dikiş atılması gerekmemektedir. Ayrıca, konjonktivanın da açılması gerekmediğinden ameliyat tamamıyla dikişsiz olarak sonlandırılmaktadır (bkz. Ameliyat Videoları).

sematik-dikissiz-vikrektomi-ameliyati  Şematik Dikişsiz Vitrektomi ameliyatı

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Vitreus, yumurta akı kıvamında olup gözün içini dolduran bir yapıdır. Göz içi kanamalar, göz içi zar oluşumu, maküla deliği ve retina dekolmanı gibi retina ve vitreusu tutan çeşitli vitreoretinal hastalıklarda vitreusun cerrahi olarak alınması gerekmektedir. Bu ameliyata da vitrektomi denmektedir.

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vitrektomi ameliyatı yapılırken, gözün içine girmek için konjonktiva (gözün dışını saran şeffaf yapı) açılmakta ve sklerada (konjonktivanın altında gözü saran beyaz yapı) delikler açılmaktadır. Bu skleradaki deliklerden mikrocerrahi aletler göz içine sokulmaktadır. Ameliyat sırasında kullanılan mikrocerrahi aletlerin boyutları yeterince küçük olmadığından (20-ölçek) sklerada açılan deliklere ameliyatın sonunda dikiş atılmaktadır. Ayrıca konjonktivayı da kapatmak için dikiş atılmaktadır. Bu dikişler, ameliyat sonrası dönemde çeşitli komplikasyonlara yol açabilmekte ve ayrıca göz yüzey irritasyonuna bağlı olarak hastaları rahatsız edebilmektedir.

dikissiz-vitrektomi-ameliyati

dikissiz-vitrektomi-ameliyati

Dikişsiz Vitrektominin Avantajları Nelerdir?

Ameliyat sonrasında görülebilen dikişlere bağlı komplikasyonlar ortadan kaldırılmakta, dikişlere bağlı yüzey irritasyonu olmamakta, göz çok daha hızlı bir şekilde eski görünümüne gelmekte ve hasta konforu artmaktadır. Dikişsiz vitrektomi ameliyatı, ameliyat sonrası dönemde sadece hasta konforu ve estetik bir görünüm sağlamamaktadır. Konjonktiva açılmadığından, buradaki hücrelerin zarar görmemesi, kuru göz gibi kornea ya da konjonktiva hastalığı olan hastalarda avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, konjonktiva ve sklera açılması ve kapatılması gerekmediğinden ameliyat süresi kısalmaktadır. Lokal anestezi ile ameliyat olan hastalar böylece ameliyat stresini daha az çekmektedir. Dikişsiz vitrektomi ameliyatının bir diğer avantajı da çocuk hastalarda ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda göz küçük olduğundan, standart mikrocerrahi aletlerin kullanımı teknik açıdan zorluklar yaratmakta ve komplikasyonların görülme sıklığını artırmaktadır.

Sonuç olarak, çalışmalarda, dikişsiz vitrektomi yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme döneminin ve operasyon süresinin kısaldığı, göz yüzey irritasyonunun azaldığı ve hasta rahatlığının arttığı gösterilmiştir.

Dikişsiz Vitrektomi Nedir?

Son yıllarda geliştirilen dikişsiz vitrektomi operasyonunda 23-ölçek yani 0.64 mm çapında ve 25-ölçek yani 0.5 mm çapında mikro cerrahi aletler kullanılır. Bu yöntem ile sklerada açılan minimal delikler çok küçük olduğundan dikiş atmaya gerek görülmez.

Dikişsiz Vitrektomi Kaç Saat Sürer?

Operasyon aksi bir durumu olmadığı müddetçe lokal anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyatın 1 saatten fazla sürmesi bekleniyorsa ya da hastanın genel durumu lokal anesteziye uygun bulunmazsa genel anestezi uygulanabilir ve süre uzayabilir.

Göz Ameliyatında Dikiş Olur mu?

Katarakt ameliyatında yapay lens katlanır ve boşaltılmış doğal lens yuvasına (kapsül içine) yerleştirilir. Dikiş konulmaz ya da nadiren riskli kişilerde tek dikiş atılarak operasyon tamamlanır.

Göz Ameliyatında Anestezi Veriliyor mu?

Katarakt ameliyatında damla anestezi uygulanır. Bu damla uygulaması gözü kısa sürede yüzeysel olarak uyuşturur. Ameliyatın daha büyük bir ameliyat olması durumunda uyuşturmaya yönelik maddeler göz kenarına enjekte edilebilir.

Vitrektomi Belirtileri Nelerdir?

Ameliyatın ardından ilk günlerde gözlerde batma, rahatsızlık ve kızarıklık olabilir. Operasyon sonrası ilk birkaç günden sonra görüş netleşmeye başlar.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız