Retina Nakli (Kök Hücre Nakli)

Image Description

Gelecek vaat eden tedavi yöntemlerinden birisidir.

Retina Nakli Nasıl Yapılmaktadır?

Retina hastalığına bağlı zarar görmüş gözlere, cenine ait kök hücrelerinin nakli yapılmaktadır. Tavukkarası ve sarı nokta hastalığı gibi retina hastalığı olan hastalarda fotoreseptör dediğimiz görmemizi sağlayan ışığa duyarlı hücrelerde ölüm meydana gelmektedir. Ceninden alınıp nakledilen hücreler ve etrafındaki destekleyici doku, sağlam fotoreseptör hücrelere dönüşmektedir.

Hangi Hastalarda Retina Nakli Yapılmıştır?

Tavukkarası ve kuru tip sarı nokta hastalığında retina nakli yapılmıştır.

Retina Nakli Hangi Aşamadadır?

Yeni bir tedavi yöntemidir. Şu ana kadar az sayıda hastaya uygulandığından daha yüksek sayıda hasta içeren gruplara uygulandıktan sonra daha güvenilir sonuçlar ortaya çıkacaktır. Retina naklinden sonra red reaksiyonu görülmemiştir. Bu da yöntemin yapılabilirliği açısından çok önemlidir.

Retina Nakli Yapılabilir mi?

Retina nakli gelişen tıp sayesinde yapılabilmektedir. Dünyada da ülkemizde de bunun başarılı örnekleri mevcuttur.

Tam Göz Nakli Mümkün Olacak mı?

Halk arasında göz nakli olarak anılan bu işlem aslında sadece kornea naklinden oluşmaktadır. Gözün başka bir kısmı nakledilmemektedir. Gözün tamamının nakli henüz mümkün değildir.

Retina Hücreleri Kendini Yeniler mi?

Retina hastalıkları vitreus ile bağlantılı olduğu için, retina ile beraber göz içi şeffaf ortamlar yani lens ve vitreus da detaylı bir şekilde farklı aletler yardımıyla incelenmektedir. Retina hücreleri kendi kendisini yenileyemeyen yapıdaki hücrelerdir. Yani retinaya zarar veren herhangi bir hasar, kalıcı olmaktadır.

Göze Kök Hücre Nakli Kimlere Yapılır?

Retina hastalığına bağlı olarak zarar görmüş göz ya da gözlerde, cenine ait kök hücrelerinin nakli yapılabilmektedir. Gece körlüğü ve sarı nokta hastalığı gibi retina hastalığı olan hastalarda fotoreseptör dediğimiz görmemizi sağlayan ışığa duyarlı hücrelerde ölüm ortaya çıkabilmektedir. Bu tip durumlarda nakil yapılabilir.

Göz Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Göz nakli operasyonu 30-45 dakika arası sürer. Ameliyat sonrası ilk gün göze koruyucu gözlük takılır. Alıcı korneadaki hasarın durumuna göre; korneanın tüm katmanları ya da sadece alt veya üst katmanları yeni dokular ile değiştirilir.

Göz Kendi Kendini Yeniler mi?

Gözler, kornea tabakasının haricindeki dokularda kendini yenileme özelliğine sahip değildir. Kişi yaşlandıkça gözleri de onunla birlikte yaşlanmaktadır.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız