Göz İçi Enjeksiyonlar / Anti - VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) Tedavisi

Image Description

Yeni damar oluşumunda VEGF’ler yani damar endoteli büyüme faktörleri önemli bir rol oynarlar. Bu yeni oluşan anormal damarlar, kanamalara ve sıvı birikimlerine yol açarak görmeyi azaltırlar.

Ayrıca VEGF’ler birçok retina hastalığında damar geçirgenliğini artırarak makulada (sarı nokta, görme merkezi) sıvı toplanmasına (ödem) yol açar. Anti-VEGF’ler bu büyüme faktörlerini baskılayarak yeni anormal damar gelişimini ve makulada ödem oluşmasını engeller.

Kaç Çeşit anti-VEGF Tedavi Vardır?

Ticari kullanımda, etken maddesine göre 3 çeşit anti-VEGF vardır; Hangi hastalıklarda göz içine anti-VEGF verilmektedir? Sarı nokta hastalığında, diyabete bağlı retinopatide, retina damar tıkanıklığında, görme merkezinde su toplanması (makula ödemi) gibi değişik retina hastalıklarının tedavisinde anti-VEGF’ler çok sayıda klinik çalışmada etkin bir yöntem olarak bulunmuştur.

diyabet-seker-hastaligi-ve-goz-detay  Göz içine anti-VEGF enjeksiyonu

Anti-VEGF’ler Göz İçine Nasıl Verilir? Yan Etkileri Var mıdır?

Kornea denilen saydam tabakanın 3,5-4 mm gerisindeki beyaz tabakadan göz içine ilaç verilir. Göz içine olmasına rağmen ağrısızdır ve zor olmayan bir işlemdir. Yan etkileri çok azdır. Göz enfeksiyonu, retina dekolmanı ve katarakt oluşumu çok nadirdir. Ayrıca göz dışı yan etki olarak, nadiren arteryel tromboembolik tıkanmalar, burun-boğaz enfeksiyonu, baş ağrısı, solunum ve idrar yolu enfeksiyonları gelişebilir.

Göz İçine İğne Neden Yapılır?

Göz iğnesi, göz içine enjekte edilen bir ilaçtır ve genellikle göz içerisinde bulunan makula kanamasının ya da ödeminin veya göz içi kanamasının tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Göz İçi İlaç Enjeksiyon Nedir?

İlaçların daha çabuk etki edilmesi ve daha iyi sonuç alınması amacıyla göz içine yapılan enjeksiyonlar günümüzde sık sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu şekilde çeşitli ilaçlar gözün içerisine uygulanır.

Göz İçi Enjeksiyon Ne Zaman Etki Eder?

Bazı kişilerde 3 doz yapıldıktan sonra hastalık uzun bir süre sakin geçer, bazen ise sık sık ayda bir kez uygulamak lazım. Bazı ilaçların ise etki süresi 3-4 ay sürebilmektedir.

Göz Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer?

Çoğu kişi gözünün içerisine iğne yapılması düşüncesinden korkar ve istemez. Aslında işlem düşünüldüğü kadar zor ve ağrılı değildir. Uygulama birkaç saniye kadar sürer, ağrı vermez ve çoğu hastaya büyük bir acı vermez.

VEGF Ne İşe Yarar?

VEGF'ler yani damar endoteli büyüme faktörleri önemli bir etkiye sahiptir. Bu yeni oluşan anormal damarlar, kanamalara ve sıvı birikimlerine sebep olarak görmeyi azaltırlar.

Anti VEGF Açılımı Nedir?

Anti - VEGF kısaltmasının açılımı Vascular Endothelial Growth Factor olarak yapılır.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız