İndosiyanin Yeşil Anjiyografisi (ICG)

Image Description

Retinanın altındaki koroid tabakasının damar yapısını gösteren bir tetkiktir.

Neden ICG Yaparız?

Retina anjiyografisi retina damarlarını gösterirken, koroid damarlarını net gösteremez. Koroid damarlarındaki kaçak yapan yerleri ya da anormal yeni damar oluşumlarını, ICG ile tespit ederiz. Ayrıca, retinadaki kanamanın arkasındaki yapıları incelememizde bize faydalı olur. Bazı yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) olgularında retina anjiyografisi ile birlikte bize değerli bilgiler verir.

Nasıl Yapılır?

Koldaki toplardamardan renkli bir madde (indosiyanin yeşili) verilerek özel kameralarla gözün filmleri çekilir. X ışınları ya da zararlı radyasyon içermez.

Yan Etkileri Var mı?

Çok güvenli bir tetkiktir ve ciddi yan etkileri yok denecek kadar azdır. İşlem sırasında bazen bulantı olabilir. Bulantı hissi çabuk geçer. Koldan verilen boyaya alerjisi olan kişilerde kaşıntı ve ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Anti-allerjik ilaçlar ve kortizon tedavisiyle bu belirtiler kısa sürede geçer. Anaflaksis çok nadir görülür. Eğer boyalı madde enjeksiyon esnasında deri altına kaçarsa, birkaç gün boyunca o bölgedeki derinin rengi açılır ve sızlar.

Boyalı madde iyot içerdiğinden, iyot alerjisi olanlarda ICG yapılmamalıdır.

indosiyanin-yesil-anjiyografisi-icg  

Sarı nokta hastalığı olan bir gözde indosiyanin yeşil anjiyografisi (ICG)

İndosiyanin Yeşil Anjiografi Nedir?

İndosiyanin Yeşil Anjiografisi uygulaması FFA' ya benzer bir uygulamadır. Venöz yoldan göze aktarılan boyar maddeyi takiben anjiografi cihazı ile göz dibinin seri fotoğrafları alınan bir tanı tetkikidir. Bu yöntemde boyar madde olarak floresein kullanımı yerine indosiyanin yeşil kullanılmaktadır.

ICG Vücutta Ne kadar Süre Kalır?

İndosiyanin yeşili (ICG) enjekte edildikten sonra dokularda 20 dakika ila yarım saat arasında kalır. Bu daha uzun sürenin nedeni, ICG'nin onu vasküler sistemle sınırlayan plazma proteinlerine sıkı şekilde bağlanmasıdır.

ICG Nedir Tip?

Retinanın altında yer alan koroid tabakasının damar yapısını görüntüleyen bir tetkiktir.

Göz Ameliyatı İçin ICG Boyası Nedir?

İndosiyanin Yeşili Anjiyografi (ICG), retinanın altında bulunan kan damarları tabakası olan KOROİD'deki kan akışını görüntülemek amacı ile ICG boyası kullanılan bir teşhis prosedürüdür. İndosiyanin Yeşili boya koldaki ya da eldeki bir damara enjekte edilerek tetkik yapılır.

Fundus Kamera Nedir Ne İşe Yarar?

Fundus Fotografi işlemi optik sinir, retina, kan damarı, makula ile vitreus gibi göz dibine ait yapıların durumlarını renkli olarak göstermeye ve arşivlemeye olanak tanıyan bir görüntüleme biçimidir. Son dönemde gelişen fotoğraf makineleri ve bilgisayar yazılımları ile geniş fundus görüntüleri sağlanabilmektedir.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız