Sarı Nokta Merceği

Image Description

Sarı Nokta Merceği Nedir ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Sarı nokta hastalığına bağlı görmelerinde azalma olan hastalarda merkezi görmeyi anlamlı bir şekilde artırabilen yapay bir mercektir. Bu yeni geliştirilen yapay mercek aynı katarakt ameliyatında olduğu gibi göz içine yerleştirilir.

Sarı Nokta Hastalığında (Yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu) kullanılmaktadır. Ayrıca, şeker hastalığına bağlı sarı nokta tutulumu, makula deliği, miyopiye bağlı görme merkezinde hasar olan ve Stargardt ve Best gibi kalıtımsal retina hastalıklarında da kullanılabilmektedir.

sari-nokta-merceginin-goz-icinde-gorunumu

Sarı Nokta Merceği Görmemize Nasıl Yardımcı Olur?

Bu yapay mercek görüntüyü, retinada görmeyen hasarlı bölümlerden gören sağlıklı bölümlere doğru kaydırır. Ayrıca, minik bir teleskop gibi görüntüyü hafifçe büyütmektedir. Görüntünün sağlıklı retina üzerine düşmesi ve büyümesi hastaların merkezi görmelerini artırabilmektedir.

sari-nokta-merceginin-goruntuyu-saglam-retina-kaydirmasi

Ameliyat Nasıl Yapılmaktadır?

Katarakt ameliyatında olduğu gibidir. Dikiş konulmadan yapılan bu cerrahide hastanın doğal merceği yerine bu özel yapay mercek yerleştirilir.

Sarı Nokta Mercekleri Her Hastaya Uygun mudur?

Bu özel mercekler her hastaya uygun değildir. Ameliyat öncesi, retina ve görme merkezinin çeşitli tetkiklerle retina doktoru tarafından çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Uygun hastalarda hasta memnuniyeti olmaktadır.

sari-nokta-mercegi

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
Danışma ve Ameliyat destek hattımız