Sarı Nokta Hastalığı

Image Description
sarinoktahastaligi

Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığı, tıp literatüründe Makula Dejenrasyonu olarak tanımlanmaktadır. Genellikle kalıtımsal faktörlerin etkili olduğu söz konusu hastalık 55 yaş üzerindeki kişilerde, sigara tüketen ve yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Nitelikli bir şekilde tedavi edilmediği takdirde görme kaybın ayol açan sarı nokta hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve hangi yöntemler ile tedavi edilir sorularının cevabını bu yazımızda paylaşacağız.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir


Sarı nokta hastalığı gözün Makula bölgesinin iyi çalışmaması durumunda açığa çıkan ciddi bir göz hastalığıdır. Makula bölgesi ise; gözün arka kısmında yer almaktadır ve detaylar görmemizi (okuma gibi) sağlayan bölgedir. Makulanın hasar görmesi, deformasyona uğraması sonucunda ise hasta bulanık görmekte, karanlıkta görme yetisini kaybedebilmektedir.

Bilinenin aksine makula dejenerasyonu körlükle sonuçlanmamakta, ayrıntıların görülmesini engellemektedir. Örneğin yazıların okunmasını, araç kullanılmasını, televizyon izlenmesini engelleyebilmektedir.

Sarı nokta hastalığında risk altındaki kişiler ise; ailesinde sarı nokta hastalığı bulunan, 65 yaş üzerindeki, bir gözünde sarı nokta hastalığı bulunan, güneşe aşırı maruz kalmış ve hipertansiyonu bulunan kişilerdir.

Sarı Nokta Hastalığı Çeşitleri


Sarı nokta hastalığı çeşitleri 2 tanedir. Bunlar;

  • Kuru tip sarı nokta hastalığı; Yaş tip sarı noktalığına tipine göre daha çok görülmektedir. Yaşlanmaya bağlı gelişmekle birlikte uzun sürede açığa çıkmaktadır ve görme kabiliyetini uzun sürede etkilemektedir.
  • Yaş tip sarı nokta hastalığı; Sarı nokta hastalarının %10’unu oluşturan söz konusu tip; gözün arka kısmında anormal damarlanmalar sonucunda gelişmektedir. Damarlarda kanama ve sızıntı sonucunda ani görme kaybı yaşanabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri

Sarı nokta hastalığı belirtileri hastadan hastaya göre değişkenlik göstermekle birlikte tek bir gözde de yaşanabilmektedir. Makula dejenerasyonunun neden olduğu şikayetleri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

  • Renklerin soluk görülmesi
  • Düz çizgilerin bükülmüş görülmesi
  • Bakılan noktanın ortasında karanlık bölge görülmesi

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Sarı nokta hastalığı daha önce de belirttiğimiz gibi hastadan hastaya göre farklı şikayetlere neden olmaktadır. Aynı zamanda erken evre sarı nokta hastalığında belirtiler minimum düzeyde olduğu için hastalığın tanısında geç kalınabilmektedir. Yaş tip sarı nokta hastalığında belirtiler aniden ortaya çıktığı için daha kolay tanı konulabilmektedir.

İlerleyici özelliği bulunan sarı nokta hastalığının erken evrede tanı alabilmesi için rutin göz kontrolleri aksatılmamalıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Testi


Sarı nokta hastalığı testi olarak bilinen tanı yöntemi Amsler Grid testidir. Bu testi sarı nokta hastalığının erken tanısında kullanılmaktadır. Özellikle sarı nokta hastalığı teşhisi konulmuş hastalarda Amsler Grid testinin sıklıkla uygulanması gerekmektedir.

Amsler Grid testi; iyi aydınlatılmış bir odada her zaman kullanılan gözlük ya da kontakt lens takılarak 35 – 40 santimetre uzaklıktaki yazıların okunması disiplinine dayanmaktadır. Okuma sırasında dalgalanma, kırılma ya da bulanıklık söz konusu ise ertelemeden göz doktoruna başvurulmalıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi


Sarı nokta hastalığı tedavisi hastalığın yaş tip ya da kuru tip mi olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Kuru tip sarı nokta hastalığı tedavisinde rutin kontroller ertelenmemeli, koruyucu vitamin ve mineral kullanımları aksatılmamalıdır.

Yaş tip sarı nokta hastalığında ise görme kaybının engellenmesi ve durdurulmasına yönelik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Doktorları

Sarı nokta hastalığı doktorları oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Rutin kontrollerinizi yaptırabileceğiniz ve iletişimi güçlü bir göz doktoru ile sarı nokta hastalığının neden olduğu şikayetlerin önüne geçebilirsiniz. Sarı nokta hastalığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için; 0 216 386 37 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Anlaşmalı Kurumlar

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description

Yorumlarınıza cevap yazılabilmesi için E-posta adresinizin doğru yazılması gerekmektedir.

SVG
Image Description
SVG

Adres

Bağdat Caddesi No: 403/4 Sadıkoğlu Apartmanı Kat:4 Suadiye / İstanbul

SVG

Telefon

0216 386 37 00

SVG

Fax

0216 386 37 42