Menü
Sosyal Medya

Retina Dekolmanı (Ayrılması)

Retina tabakasındaki çatlağa (yırtık veya delik) bağlı olarak retina tabakasının, altında yatan retina pigment tabakasından ayrışmasına yırtıklı retina dekolmanı denir.

retina dekolmanı ayrılması, retina, en iyi retina doktoru
Retina yırtığı ve dekolmanı

Belirtileri Nelerdir?

Gözün içi, vitreus diye adlandırdığımız yumurta akı gibi bir yapı ile doludur. Vitreus, yaşlılıkla beraber sulanmaya başlar ve yapısı bozulur.

Yapısı bozulmuş jeldeki küçük kümeleri ve lifleri, gözümüzün önünde uçuşan sinekler ya da saç telleri olarak algılarız.

Yapısı bozulan vitreus, retina tabakasından ayrılmaya başlar. Bu ayrışma sırasında, gözde ışık çakmaları, kurum yağması, uçuşan sinekler vb. belirtiler gözlenebilir. Vitreus dekolmanı (ayrışması) sırasında retina yırtıkları oluşabilir.

retina dekolmanı ayrılması, retina, en iyi retina doktoru
Vitreus yapısında bozulma ve
retina tabakasından ayrılması

Bu belirtileri olan tüm hastalar, hemen bir göz doktoruna muayene olmaları gerekmektedir çünkü oluşan bir retina yırtığı çok kısa bir sürede retina dekolmanına yol açabilir. Retina dekolmanının belirtileri ise, görme alanındaki defektler (siyah bir perde) ve görmenin azalmasıdır.

Görme merkezinin (makula) tutulmadığı retina dekolmanlarında, görme azalmaz ve ayrıca hasta görme alanındaki defekti fark etmeyebilir. Bu da, göz doktoru muayenesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

 

 

retina dekolmanı ayrılması, retina, en iyi retina doktoru
Retina yırtığı (sol) ve lazerle tedavi
edildikten sonra görünümü (sağ)

Kimler Retina Dekolmanı Açışından Risk Altındadırlar?

Yaşlı kişiler, katarakt ameliyatı geçirmiş olanlar, myoplar, ailesinde retina dekolmanı hikayesi olanlar, travmaya maruz kalanlar ve sistemik hastalığı (Marfan, stickler ve Ehlers-Danlos vb.) olan bazı hastalar normal nüfusa göre daha fazla risk altındadırlar.

Tedavi?

Retina dekolmanı olmadan sadece retina yırtığı varsa çoğunlukla lazer ile tedavi edilir. Bazen kryoterapi yapılmaktadır.

Yırtıklı Retina Dekolmanı Tedavisinde Hangi Yöntemler Uygulanmaktadır?

Çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Hangi tedavinin uygulanacağı, gözün durumuna ve cerrahın tercihine bağlıdır.

retina dekolmanı ayrılması, retina, en iyi retina doktoru
Pnömatik retinopekside göz içersine verilen gazın üst tarafı tamponlaması
  • 1

   Pnömatik retinopeksi: Göze en az zarar veren ve en basit cerrahi yöntemdir. Retina yatıştırılması başarı oranı çeşitli çalışmalarda %61 ile 90 arasında olduğu bildirilmiştir. Göz içine genişleyen gaz verilir. Çeşitli formüldeki gazların gözde kalma süreleri farklıdır. Bu süre 15 gün ile 2 ay arasında değişmektedir. Hangi gazın verileceği gözün durumuna ve cerrahın tercihine bağlı olarak değişir. Gaz verilmeden önce kryoterapi yapılır ya da gaz ile retina yatıştırıldıktan sonra lazer uygulanır. Gazın retinayı yatıştırabilmesi için gaz verildikten sonra hastaya pozisyon vermek gerekmektedir. Hastaların aynı pozisyonda durma (gözün durumuna göre değişen süreler ve değişik pozisyonlar) gerekliliği bu yöntemin en büyük dezavantajıdır. Aynı pozisyonda kalamayacak hastalara bu yöntem uygulanamaz.

retina dekolmanı ayrılması, retina, en iyi retina doktoru
Skleral çökertmede göz dışına koyulan
materyalin göze uyguladığı baskı

 

  • 2

   Skleral çökertme: Göz dışına çeşitli yapıdaki materyaller koyulur. Sadece retina yırtığının olduğu bölgeye veya tüm gözü çevreleyecek şekilde yapılır. Retina yatıştırılması başarı oranı %68 ile 100 arasında değişmektedir. Her cerrahide olduğu gibi çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Ameliyattan sonra hastanın gözlük numaraları değişmektedir.

 

retina dekolmanı ayrılması, retina, en iyi retina doktoru
Şematik vitrektomi ameliyatı; göz içersinde
aydınlatma yapan endoilluminatör aleti ve
vitreusu küçük parçalara kesip yutan
vitrektomi aleti.
 • 3

  Vitrektomi: Retina yatıştırılması başarı oranı %63 ile 100 arasında değişmektedir. Son yıllarda geliştirilen mikrocerrahi aletleriyle yapılan vitrektomi ile başarı oranı daha da yükselmiştir. Çalışmalarda, dikişsiz vitrektomi yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme döneminin ve operasyon süresinin kısaldığı, göz yüzey irritasyonunun azaldığı ve hasta rahatlığının arttığı gösterilmiştir. Dolayısıyla dikişsiz vitrektomi, son yıllarda retina dekolmanının cerrahi tedavisinde en sık uyguladığımız yöntem haline gelmiştir (bkz. Ameliyat Videoları).

  Retina dekolmanı tedavisinde, hangi tedavinin uygulanacağını iyi bir retina doktoru size söyleyecektir.
Yorumlar
Bu yazı hakkında 16 yorum bulunmaktadır.
 • Fitore Futko
  02.06.16 1:00 pm
  Herkese doktor Ateş Yanyalıyı tavsi ederim.
 • DOÇ. DR. ATEŞ YANYALI
  08.11.16 12:33 am
  YORUMLARINIZA CEVAP YAZABİLMEM İÇİN E-MAİL ADRESİNİZİN DOĞRU YAZILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • Pınar
  24.05.17 12:02 pm
  Merhabalar ben 28yasindayim bende retina dekolmani oldu gözüm hiç görmüyor bı kaç ameliyat geçirdim ayrıca kornea nakli gözüm toplamda 9ameliyat geçirdim en son retina dekolmani oldu bazen hissiyat oluyo isigi hissedebiliyorum görmeyen bir göz
 • Bilgin
  31.12.17 12:56 am

  Hocam ben 28 yaşındayım ve retina dekolman teşhisi ile 1 yil once ameliyat oldum şu anda retina yatisik 6 ay önce silikon çıkarıldı görme yüzde elli ben gebelik düşünüyorum bir sakıncası olurmu gözüme ve hocam göz çevresinde ağrım oluyor normal mi çok tskr ederim

 • Baylade43
  01.12.17 12:10 pm

  Babam 24 sene evvel reti a yırtığı ameliyatı geçirdi buyuk ölçüde görme yaşadı. Gelisen teknoloji ile gorme oranı artirilabilir mi

 • Zeynep
  12.01.18 8:25 pm

  Hocam 6 ay önce retina dekolması ameliyyatı geçirdim.gözümün kenarında gölge gibi kararmalar oluyor.Kalıcı ola bilirmi?

 • mustafa
  04.05.18 2:43 pm

  merhaba hocam, annem 70 yaşında. sol gözü %3 lere kadar düşmüş. yırtık var. diğer göze sıçrar mı? ameliyatla düzelme şansı var mı? varsa % kaç? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • ÜLKÜ
  24.05.18 12:02 pm

  Merhaba dr bey, Methinizi kuzenimden çok duydum ben 50 yaşındayım 3 hafta önce benim sol gözümde flash çakmaları oldu dr hanım henüz yırtık olmadığını ama o sıvı ayrışmasının bitmediğini söyledi ayrıca 2 sene önce ben katarakt ameliyatı da olmuştum size sorum şu : bu sıvı ayrışması tahminen ne kadar sürer ?Ve gözümde yırtık yapma olasılığı tahminen % kaç ? Tşk ederim

 • Sparkali
  19.08.18 9:21 pm

  Retina dekolmanı ameliyat sonrası göze mercek ameliyatı önerilirmi kesin net görüş için? Miyopi var ve yakın problemi var

 • halil
  14.09.18 12:12 pm

  hocam iyi günler . 03.11.2017 tarihinde retina yırtığı teşhisi ile sol gözümden ameliyat oldum . silikon ile müdahale edildi. 30.01.2018 tarihinde ikinci bir ameliyat ile silikon alındı. görmem %20 olarak tespit edildi. silikon alınırken parçalandığı işin gözümde ufak silikon parçaları kaldı yıkanması gerekmekte. silikon ile müdahale edildiği içinde katarakt oluşumu başladı ve katarakt ameliyatı olmam gerekmekte. ben gözlük kullanan bir hastayım . orta seviyede miyopum. katarakt ameliyatından sonra mercek değişimi ile gözlük kullanımı ortadan kalkar mı ? iki gözünde miyop var . ikisinden de mi katarakt olmalıyım ? yoksa sağ gözümde mercek değişimi mi olmalı ? ilginiz işin teşekkür ederim.

 • Erhan
  29.09.18 9:41 am

  İyi günler hocam. Gözümde siyah kıl gibi oluşumlar hissettim. Doktora gittim. Doktor önce sanki yırttık var dedi. Sonra bi daha inceledi. Dedi ayrılma olmuş ama yırtık olmamış. Bu ne anlama geliyor. Bu ayrılma neden oluyor. Yaşım 29. Ayrılmanın bi zararı var mı.

 • Erhan
  29.09.18 9:35 am

  Hocam iyi günler. Gözümde siyah kıl gibi görünümler hissettim doktora gittim. Doktor önce inceledi yırtık var gibi dedi. Daha fazla inceledi sonra ayrılma olmuş ama yırtık yok dedi. Bu ne anlama geliyor. Ayrılma olması bi zarar teşkil eder mi. Bu arada yaşım 29. Ayrılma neden oluyor.

 • engineer
  19.10.18 7:23 am

  Hocam merhabalar retina ameliyatindan sonra gorme keskinligi ömür boyu korunabilir

 • Nurullah
  31.12.18 9:43 am

  Merhabalar hocam 20 sene önce darbeye dayalı retina yırtılması oldu,yırtık fazla diye ameliyat yapmadılar şuan görme hiç yok birde gözde 100 de 30 a yakın bir küçülme oldu gelişen teknolojiyle beraber şimdi tedavi yöntemi varmı?

 • Metin
  29.12.18 5:54 pm

  Retina ameliyatlı hastayım yayla yolculuğu ve 2500 rakımlı bölgede retina yırtığı riski varmı?

 • Müzeyyen
  31.01.19 8:16 am

  Hocam Merhabalar benim annem defalarca retina dekolmanı nedeniyle ameliyat oldu.Şuan bir gözünü tamamen kaybetmiş durumda.Diğer gözü ise çok az(%5) görüyor.Son zamanlarda korneasında da deformasyon başladığı söyleniyor.Böyle bi durumda kornea nakli yaptırsak faydası olur mu?

Yazıya Yorum Ekleyin