Menü
Sosyal Medya

OCT (Optik Koherenz Tomografi) Anjiyografisi

Damardan ilaç vermeden retina ve koroid damar yapısının gösteren, retina ve koroid tabakasını ince kesitler halinde inceleyen ve kalınlığını ölçen, yeni geliştirilen ve tamamen zararsız bir görüntüleme aracıdır.

Neden OCT Anjiyografisi yaparız?
Retina ve koroid damarlarının bütünlüğünde bozulma olduğunda retina hasar görür. Retina damarlarındaki tıkanmaları ya da anormal yeni damar oluşumlarını retina anjiyografisi ile tespit edebiliriz. Ancak, retina anjiyografisi yapılırken damardan ilaç vermek gerektiğinden yan etkileri olan bir tetkiktir. Buna karşın, OCT Anjiyografisinde damardan herhangi bir ilaç verilmediğinden hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca, OCT Anjiyografisi hem retina ve koroid damarlarının incelenmesini hem de bu tabakaların ince kesitler halinde görüntülenmesini mümkün kılar. Bu özelliklerde, hastalığın daha iyi teşhis, tedavi ve tedaviye verdiği yanıtın izlenmesine olanak sağlar.
Sarı nokta hastalığı, şeker hastalığına bağlı retina hasarı, retina damar tıkanıklığı ve diğer tüm retina hastalıklarının teşhis ve tedaviye yanıtın belirlenmesinde de çok önemli bir yeri vardır. Ayrıca, glokom (göz tansiyonu artışı) gibi diğer göz hastalıklarının teşhis ve tedaviye yanıtının izlenmesinde de önemli bir yer tutar.
Swept Source OCT Anjiyografisini diğer standart OCT cihazlarından ayıran özelliği nedir?
Swept source OCT, 1050 nm dalga boyunda ışık kullandığından gözdeki daha derin dokulara kadar görüntüleme sağlayabilmektedir. Katarakt, göz içi kanama ve vitreus bulanıklığı olan hastalarda daha iyi bir görüntülemeye olanak sağlar.
Nasıl yapılır?
Işık ışınları kullanılarak çok kısa sürede gözün filmi çekilir. X ışınları ve radyasyon içermez.
Yan etkileri var mı?
Tamamen zararsızdır ve vücuda hiçbir madde verilmez.
Retina damar tıkanıklığının
OCT Anjiyografisinde görünümü
Yorumlar
Bu yazı hakkında 1 yorum bulunmaktadır.
  • Ebru
    07.09.18 9:35 pm

    Merhaba Ateş bey, Anneme 20 gün önce Trifokal lens taktırdık. Dr. gözdeki sarı noktayı fark etmemiş. Annemin şikayeti üzerine filim çekildi sarı noktada yırtılma oluşmuş. ( Önceki dr. Sarı noktada deforma var dedi yırtık yoktu bu hastanede cihazlar uygun olmadından Vizyon göze yönlerdi.) yırtık biraz fazla nasıl bir yol izlemek gereklidir.

Yazıya Yorum Ekleyin